Mezi žáky roste rok od roku poptávka po elektro oborech, a to díky perspektivě v oblasti cirkulární ekonomiky a obnovitelných zdrojů. Vyplývá to ze statistik projektu Naučíme vás to opravit, který sdružuje střední školy a učiliště napříč Českou republikou, s cílem navyšovat počty kvalifikovaných opravářů elektrospotřebičů.
Všechny zapojené školy hlásí, že poptávka po elektro oborech převyšuje jejich kapacity. Na Střední odbornou školu – Centrum odborné přípravy na Praze 9, byla minulý rok přijata přibližně třetina přihlášených žáků. Potřebu pracovníků v elektrotechnických profesích vytváří také nárůst montáží fotovoltaiky nebo tepelných čerpadel.
„O elektro obory je veliký zájem. Je to dáno hlavně obnovitelnými zdroji, kdy budoucnost žáků vidí rodiče hlavně v perspektivě oboru. Jde o montážní a instalační úkony, které není umělá inteligence schopna nahradit,“ uvádí Monika Hanzlíková, asistentka odborného výcviku ze Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni.
Zvyšující se poptávku i u oborů, které jsou přímo navázány na projekt Naučíme vás to opravit, potvrzuje i Václav Vrzalík, učitel odborných předmětů ze Střední školy ‒ Centra odborné přípravy technické v Kroměříži.
„Zájem se trvale zvyšuje a každá rozšiřující profesní dovednost zájem zvedá. V posledních letech máme pravidelně 30 žáků na oboru Elektrikář a 30 žáků na Mechanik elektrotechnik,“ dodává. Podle něj si škola díky vyšší poptávce žáky na maturitní i nematuritní obory vybírá.
Generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů APPLiA CZ Radek Hacaperka, který stojí za projektem Naučíme vás to opravit, vidí v profesích, jako je servisní technik pro domácí spotřebiče, velkou perspektivu. „Teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné pro servis domácích spotřebičů jsou zahrnuty do několika elektro oborů. Evropská legislativa, která fandí cirkulární ekonomice, vytváří velký potenciál pro opravy domácích spotřebičů. Byl bych rád, kdyby tento obor získal podobnou atraktivitu jako obory související s fotovoltaikou,“ uvádí.
Firmy se o absolventy elektro oborů přetahují
Absolventi elektro oborů se o své budoucí uplatnění nemusí obávat. Firmy je často oslovují již během studia. Podle Blanky Hvozdové, vedoucí Střediska projektů, propagace a dalšího vzdělávání ze Střední odborné školy energetická a stavební v Chomutově, dostávají žáci nabídky v průběhu závěrečného ročníku. „Jeden zaměstnavatel má uzavřené smlouvy s žáky již od prvního ročníku,“ dodává.
„Zájem o absolventy je obrovský a nedokážeme pokrýt poptávku partnerů. Část absolventů učebních oborů pokračuje ještě v nástavbovém studiu a až poté se zapojí do profesního života,“ potvrzuje Václav Vrzalík a zdůrazňuje: „Absolventi se rádi vrací do firem, kde absolvovali část praxe.“
V rámci projektu Naučíme vás to opravit se studenti učí diagnostikovat a opravovat domácí spotřebiče – od praček a myček až po lednice nebo kávovary. Výuka kombinuje teoretickou přípravu s praktickým nácvikem, včetně práce s moderními diagnostickými přístroji.
„Pro zapojené školy zajišťujeme v regionu servis, kam žáci chodí na praxi. Přichází tak do kontaktu s reálnými závadami na spotřebičích. Výuku jsme podpořili také vydáním vlastní učebnice, která reflektuje moderní technologie a postupy vhodné k opravám přístrojů,“ říká Radek Hacaperka.
Foto + Zdroj: michna.media