e-news.cz - kurzy
Reklama

Zájem o podnikání mezi mladými roste. V začátcích jim pomáhají inkubační programy i dostupnost vhodných nástrojů

04.06.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Zájem o podnikání mezi mladými roste. V začátcích jim pomáhají inkubační programy i dostupnost vhodných nástrojů

Stále více mladých lidí ve věku 18 až 20 let v České republice touží po vlastním podnikání. Podle údajů živnostenského úřadu bylo v roce 2023 registrováno 13 036 podnikatelů v této věkové skupině, což je o 13 procent více než v předchozím roce.

Tento nárůst může být důsledkem modernizace podnikatelského prostředí a digitalizace agend státní správy. Mladí živnostníci po střední škole hledají svobodu a volnost, což se projevuje zvýšeným zájmem o podnikání, a to často již během studia. Výzvou pro mladé podnikatele zůstává nedostatek financí a administrativní překážky.

Český živnostenský úřad za kalendářní rok 2023 registroval 13 036 podnikatelů v této věkové skupině. To je zhruba o 13 procent víc než vloni. „Někteří požádali o více než jednu živnost. Za tímto nárůstem může stát i skutečnost, že stát průběžně usiluje o modernizaci podnikatelského prostředí a snaží se své agendy digitalizovat,“ tvrdí Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky ve své tiskové zprávě. 

Statistiky ministerstev potvrzují, že generace Z těsně po dokončení středního vzdělání touží po větší svobodě a volnosti. To potvrzují i odborníci z praxe. „Představa stát se zaměstnancem na plný úvazek pro většinu z nich není vůbec lákavá, mladí lidé jsou energičtí a chtějí nastartovat vlastní projekty. Řada z nich začíná s alespoň částečnou prací na vlastní noze už při studiu na střední nebo vysoké škole,“ říká Jan Štacha, zakladatel účetního programu Evala.

Nejvíce živnostenských oprávnění úředníci vydali pro volné podnikání, bezmála deset tisíc. Koncesované, vázané nebo řemeslné živnosti tvoří jen zhruba třicet procent z celkového počtu – k jejich zisku je totiž potřeba specializované vzdělání, zkouška nebo dodatečné proškolení. Šanci podnikat v České republice mají i nezletilí za splnění několika podmínek – musí mít nejméně šestnáct let a zároveň u soudu prokázat schopnost se sám uživit, nutný je i souhlas zákonného zástupce. Podle statistik ministerstva spravedlnosti využilo za posledních deset let tuto možnost pouze 194 náctiletých, z toho patnáct žádostí soud neuznal.

Hlavní překážky? Administrativa a nedostatek vstupního kapitálu 

Kromě zákonných povinností ale mladí podnikatelé čelí v tuzemsku hned několika problémům, podle odborníků jsou zakotveny už ve vzdělávacím systému. „České školství příliš k podnikání nevede a nedává jim potřebný základ, stejně jako odvahu překonat ten největší strach, tedy strach ze selhání. Soukromý sektor zde roli veřejného sektoru částečně supluje, základy podnikatelských dovedností mohou mladí získat v inkubačních programech, které poskytnou mentory, přístup k dalším dovednostem a expertům, stejně jako přístup ke kapitálu,“ popisuje Alvin Korčák ze společnosti Impact Hub, která je provozovatelem coworkingových center v České republice. Dodává, že mladí podnikatelé často čelí administrativním bariérám při žádostech o veřejnou podporu

Právě nedostatek financí je jedním z hlavních faktorů, který mladé živnostníky často vyřadí ze hry. „Soukromý venture nebo angel kapitál, kdy investor poskytne finanční prostředky výměnou za participaci na zisku či podíl ve společnosti, je v Česku celkem běžnou záležitostí. Startupy tak mají i na svém začátku celou řadu příležitostí, jak překonat jeden z nejčastějších problémů u mladých zakladatelů, a tím je právě nedostatek kapitálu,“ popisuje Korčák. 

Výhodou při zahájení podnikání může být i použití moderních softwarových nástrojů na bázi měsíčního předplatného. To v praxi funguje tak, že jsou podnikatelům účtovány pouze služby, které zrovna využívají. „Hlavní přínos je rozhodně v nižší počáteční investici. Nemusí si jednorázově kupovat software v řádech desítek tisíc korun, který jim třeba nakonec nemusí vyhovovat. Běžně pozorujeme, že si zákazníci produkt vyzkouší třeba jen na několik měsíců, a pokud jim nesedí, tak jednoduše přestanou platit,“ popisuje Štacha.

Přínosem tohoto modelu je podle něj lepší správa cashflow. „Díky tomu, že uživatel zná přesné měsíční náklady, může je přenášet na své zákazníky v podobě ceny za své služby. Dříve určitě platila k tomuto modelu jistá nedůvěra, lidé chtěli zaplatit jednorázově a licenci na program vlastnit. Nevýhodou bylo ovšem postupné zastarávání programového vybavení, protože ne každý zákazník byl ochoten platit za pravidelné aktualizace,“ tvrdí Štacha s tím, že stále existují konzervativnější zákazníci, kteří preferují jednorázový nákup. „Je jich ale čím dál méně,“ odhaduje odborník.

Foto: Pixabay

Zdroj: LESENSKY.CZs.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Po vydařených Vánocích maloobchod opět mírně ochladl

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Tuzemské maloobchodní tržby vykázaly v lednu letošního roku meziměsíční pokles o 0,5 %, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 2,8 %. Jedná se o citelně slabší výsledek, než očekával trh (4,2 %) i než jakého bylo dosaženo o měsíc dříve (6,4 %).

Stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, bytová výstavba ale dále zaostává

12.03.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně vzrostla o 8,2 procenta. Tento statistický růst je způsobený hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského roku než nějakou změnou k lepšímu.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama