e-news.cz - kurzy
Reklama

Výhled pro první kvartál 2021: Vzestup komodit bude pokračovat i v roce 2021

03.02.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Výhled pro první kvartál 2021: Vzestup komodit bude pokračovat i v roce 2021

Očekáváme, že všeobecný vzestup komodit, díky němuž Bloomberg Commodity Index v posledním čtvrtletí 2020 posílil o deset procent, bude pokračovat i v letošním roce. V jeho prospěch hovoří hned několik faktorů.


Tenčící se nabídka a globální trhy zaplavené penězi přinesou vlnu spekulací a růst poptávky po inflačním zajištění. Když k tomu připočteme výhledové oslabení dolaru, oživení globální poptávky po plošném nasazení vakcíny a obavy z dalších rozmarů počasí, začínají se před námi rýsovat složky dalšího komoditního supercyklu.
K tomu všemu navíc dochází v době, kdy v mnoha zemích dosud řádí pandemie. To platí zejména pro severní polokouli, kde udeřila zima a kde bez ohledu na (často nedostatkovou) vakcínu nebudou přílišné vyhlídky na zlepšení, dokud se v březnu a dubnu nevrátí teplejší počasí. Další zotavení nejspíš přijde, až když bude proočkován dostatek obyvatel, a tak trhům nezbývá než doufat, že vydrží dostatečně vysoká poptávka po investicích. Jedině ta jim zajistí podporu v nadcházejících měsících, kdy budou negativní dopady lockdownů a omezené mobility nejhorší.
Výrazné zotavení na konci loňského roku s sebou poprvé od roku 2011 přineslo prolomení sestupného trendu indexu Bloomberg Commodity Index.

V letošním roce bude hrát sektoru do karet kombinace několika faktorů. Mimo jiné slabší dolar, zvýšená poptávka po inflačním zajištění a růst poptávky po pohonných hmotách, až dojde k obnovení globální mobility. Kromě toho ale i zelená transformace, která s sebou přinese poptávku po klíčových průmyslových kovech od mědi po stříbro, a samozřejmě rostoucí poptávka mimo Čínu, až začnou vlády utrácet, aby zabránili růstu nezaměstnanosti. Navzdory vyhlídkám na růst výnosů z amerických dluhopisů si drahé kovy díky oslabení dolaru a očekávanému růstu inflace nejspíš zachovají svou atraktivitu. K tomu je potřeba připočíst riziko zvýšení cen potravin kvůli čím dál nestálejšímu počasí, které se projevilo i nedávným růstem cen kukuřice a sojových bobů, jež dosáhly sedmiletého maxima.
Jednou z hlavních překážek vzestupu komodit byla v posledním desetiletí široká dostupnost surovin. Nadprodukce udržovala v minulé dekádě a zejména v posledních šesti letech komoditní sektor ve stavu contango, kdy se spotová cena, kvůli široké dostupnosti, obchodovala levněji než ceny v příštích obdobích.
Od roku 2014 až do minulého čtvrtletí mělo portfolio hlavních komodit záporný výnos rolování. V přepočtu na rok někdy až mínus pět procent. Z investičního hlediska tato nepříznivá situace spolu s obecně silným dolarem a nízkou inflací snižovala atraktivitu komodit.
V posledních měsících se však výnos rolování u několika komodit výrazně zvýšil a u dvaceti pěti komodit se vyhoupl v průměru na dvě procenta, což je sedmileté minimum (výjimkou byl zemní plyn). Jak ukazuje níže uvedený graf, v čele této změny zatím kráčí zemědělský sektor, kde klíčové plodiny výrazně posílily kvůli rostoucí poptávce a špatnému počasí snižujícímu produkci.
Zdá se, že v roce 2021 zajistí celému sektoru podporu očekávaný nárůst poptávky, stejně jako případná reflace, a to zejména na těch trzích, kde může mít nabídka problém dorovnat poptávku. Nyní se soustředíme hlavně na měď, platinu, sojové boby a časem i na ropu.

Jak si zajistit širokou angažovanost v oblasti komodit
Z investičního hlediska je možné dosáhnout angažovanosti v sektoru komodit prostřednictvím ETF nebo CFD na hlavní indexy. Nezapomínejme však, že v různých regionech platí různá omezení týkající se dostupnosti produktů pro drobné nebo profesionální investory.
Níže uvedený graf ukazuje složení dvou významných komoditních indexů, jimiž se řídí mnoho různých ETF. Index S&P GSCI sleduje ceny 24 a Bloomberg Commodity Index ceny 23 futures kontraktů ve třech hlavních sektorech – v energetice, kovech a zemědělství.
Kdo preferuje energetiku, investuje do fondů ETF sledujících index S&P GSCI, který je orientovaný právě na energie (padesát čtyři procent). Zde můžeme uvést například tickery GSG:arcx či GSP:arcx. Obecné ochrany proti inflaci a kladného výnosu rolování v zemědělství dosáhneme asi nejlépe s pomocí Bloomberg Commodity Indexu, který je diverzifikovanější a nezaměřuje se tolik na energetiku, jež má ještě pořád nízké až záporné carry. Zde můžeme zmínit například tickery CMOD:xlon či DJP:arcx.

Energetika: Od počátku listopadu se – hlavně díky oznámené vakcíně – cena ropy výrazně zvedla a ropa Brent se vrátila nad padesát dolarů za barel. A pokud v tomto kvartále nedojde k dalšímu prudkému snížení globální poptávky po pohonných hmotách, je tu slušná šance, že se ceny letos dostanou ještě výš. Příčinou je zejména jednostranné rozhodnutí Saúdské Arábie snížit únorovou a březnovou produkci, a podpořit tak trh v potenciálně problematickém období lockdownů a omezené mobility.
Fundamentální indikátory vypadají dobře a u ropy Brent i WTI se objevila backwardation, protože OPEC+ drží nabídku pevně pod kontrolou do doby, než dojde k očekávanému globálnímu rozvolnění omezení pohybu. Ovšem než začneme řešit, kde získat další barel ropy, musí být se nejprve vyčerpat globální volná kapacita zemí organizace OPEC i mimo ni a ta se nyní odhaduje zhruba na 7,5 milionu barelů denně.
Celosvětová poptávka po ropě je zatím pořád zhruba šest milionů barelů za den nižší než před pandemií, a tak podle nás výrazné zvýšení cen ropy nehrozí dřív než v roce 2022, nebo dokonce 2023. Teprve v tom okamžiku se může dramatické snížení investičních nákladů významných světových ropných společností promítnout do problémů při shánění dalších barelů. Proto se podle nás bude ropa Brent v tomto čtvrtletí obchodovat stabilně někde mezi padesáti a padesáti pěti dolary, dokud fundamentální ukazatele neposílí natolik, aby podpořily zvýšení ceny na šedesát pět dolarů za barel.
Drahé kovy: Zlato i stříbro vstoupily do nového roku zvesela, pak jim ale vzestup výnosů amerických dluhopisů a následné posílení dolaru poněkud vzaly vítr z plachet. Navzdory tomu vidíme tento sektor i nadále konstruktivně. Za vzestup výnosů může hlavně růst očekávané inflace, která je ovšem příznivá i pro zlato. To znamená, že reálné výnosy, které jsou pro zlato klíčovým určujícím faktorem, zůstávají pořád hluboko v záporných číslech. Když k tomu připočteme uvolněnou politiku centrálních bank a opětovné oslabení dolaru, míří cesta nejmenšího odporu směrem vzhůru. Kromě toho začne nastupující Bidenova administrativa nejspíš utrácet, aby dala znovu do kupy ekonomiku zasaženou pandemií.
Rozšíření vakcíny se na drahých kovech nepochybně projeví nepříznivě, protože se přiblíží ekonomické zotavení. Ale jelikož centrální banky vysílají signály, že nám nízké sazby ještě nějakou dobu vydrží, jen se tím zvyšuje riziko, že bude inflace přiživena i nějakou politickou chybou.
Stříbro se vůči zlatu vrátilo na svou dlouhodobou hodnotu a v závislosti na rozsahu průmyslové a investiční poptávky lze očekávat jeho další posílení. V rámci průmyslové poptávky může překvapit i zelená transformace. Mnohé země totiž spouštějí projekty obnovitelné energie, a tak se očekává značná poptávka na trhu s fotovoltaikou. Podle naší předpovědi by mělo zlato dosáhnout ceny 2200 USD za unci, takže by měla vysoká hodnota beta stříbra povzbudit trvalejší nárůst jeho hodnoty. Poměr ceny zlata a stříbra by měl v roce 2021 zamířit někam lehce nad šedesát. Tím by se cena stříbra vyšplhala k třiceti pěti dolarům za unci.
Zemědělství: Pokud to počasí dovolí, mělo by v letošním roce dojít v zemědělském sektoru k výrazné reakci pěstitelů, a tedy ke zvýšení nabídky. V posledních šesti měsících totiž ceny značně vzrostly. Ropným a těžařským společnostem někdy trvá celé roky, než dokážou na vyšší ceny zareagovat zvýšením produkce, ale zemědělci to zvládají už do příští sklizně.
Kukuřice a sojové boby dosáhly počátkem letošního roku sedmiletého maxima. Další růst cen však patrně omezí rychlá reakce amerických pěstitelů klíčových plodin před nadcházejícím obdobím výsadby – samozřejmě pokud počasí dovolí. Když k tomu připočteme spekulativní dlouhé pozice v kukuřici a sojových bobech na úrovni nevídané od roku 2012, můžeme v příštích měsících očekávat zvýšenou volatilitu a riziko korekcí. Zároveň však můžeme čekat i nepředvídatelné rozmary počasí, silnou poptávku z Číny a vyhlídky na oslabení dolaru, což jsou klíčové příznivé vlivy, které budou dál ovlivňovat celý zemědělský sektor.

STEEN JAKOBSEN, hlavní investiční analytik Saxo Bank
Foto: pixabay.com
Zdroj: Native PR

 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu.

Komentář k předběžným údajům o inflaci v ČR za letošní duben

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dle předběžných údajů klesl pod 2 %, konkrétně na 1,8 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB. Zmírnění meziroční inflace bylo v dubnu taženo cenami potravin, alkoholu a tabáku, a cenami energií, kam spadají také pohonné hmoty.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Plná zaměstnanost i tlak na produktivitu: trh práce v ČR láme rekordy

05.05.2025, Autor: Z blogosféry

Český trh práce právě láme rekordy: zaměstnanost ve věkové skupině 15–64 let vystoupala na 75,9 % a genderový rozdíl se snížil pod 11 procentních bodů – historické minimum. Pokles je výsledkem dlouhodobého trendu, který přetrvává i přes výkyvy způsobené pandemií.

Stavební materiály v dubnu 2025: Ceny stagnují, ale úleva zatím nepřichází

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

Po letech cenových turbulencí přišlo uklidnění. Ceny stavebních materiálů se v dubnu 2025 sice výrazně nehýbou, ale rozhodně se nevrátily na úrovně, o kterých by stavebníci snili. Co znamená stagnace cen pro běžné domácnosti a firmy? A proč se zdá, že zlevňování je v nedohlednu?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama