Zdražování nových bytů v nejbližší době nejspíš jen tak neskončí. Zásadní vliv na růst jejich cen mají stavební náklady, které jsou stále vyšší. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostly o 25,2 procenta.
Ceny stavebních prací také vzrostly, konkrétně o 12,9 procenta.
Vývoj ve stavebnictví zásadním způsobem ovlivňuje válka na Ukrajině. Na stavbách začínají stále více chybět ukrajinští dělníci, kteří odešli bránit svou vlast. K této personální nouzi se přidává také tristní situace se stavebním materiálem, protože velké množství se ho dováží právě z této napadené země. Kritické je to například u oceli, která se používá k výztužím betonu. Na trhu jí je aktuálně obrovský nedostatek a na mnoha místech úplně chybí. Bez ní se ale nedají postavit základy stavby, pokud ji stavební firma nesežene, nemůže stavět.
Probíhající stavby současný nedostatek stavebního materiálu nejspíš neohrozí, protože firmy na ně už materiál zajištěný mají. Horší to bude u teprve chystaných projektů, jejichž stavba ještě nezačala. Dá se předpokládat, že se zahájení některých kvůli chybějícímu materiálu může oddálit.
Problémy budou mít i drobní investoři z řad domácností, kteří chtějí postavit rodinný dům nebo jen zrekonstruovat své bydlení. Kapacita stavebních firem u nás je kvůli odlivu ukrajinských pracovníků vyčerpaná na dlouhou dobu dopředu, navíc s ohledem na rychle se měnící ceny žádná firma nedokáže garantovat rozpočet na delší dobu. Hlavně menší a kapitálově ne tak silné firmy to řeší takzvanými inflačními doložkami ve smlouvách, což ale pro investora příliš výhodné není. Navíc až do zahájení stavby vlastně netuší, kolik přesně zaplatí. Každopádně se dá říct, že kdo dřív přijde, ten ušetří. Ať už u koupě nového bytu nebo objednání jakýchkoliv stavebních prací.
EVŽEN KOREC, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.