Pěkné březnové počasí a nízká srovnávací základna z loňského roku způsobily, že české stavebnictví v letošním třetím měsíci roku rostlo dlouho nevídaným dvouciferným tempem. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta. Statistika je ale výrazně ovlivněná nízkou srovnávací základnou loňského roku, za celý rok 2024 se totiž české stavebnictví propadlo o 2,4 procenta.
Dobře vstoupila do letošního roku bytová výstavba. Stavební firmy během března v celém Česku zahájily výstavbu celkem 3137 bytů, což představuje meziroční nárůst o 15,9 procenta. Nejvíce nových bytů v rámci zcela nové výstavby se letos začalo stavět v hlavním městě, konkrétně 2479 bytů. Na druhé místo s 971 zahájenými byty přeskočil Středočeský kraj, který na třetí místo odsunul Jihomoravský kraj, kde se letos začalo stavět 931 bytů. Naopak nejméně zahájených bytů je Ústeckém kraji (127 bytů) a v Libereckém kraji (151 bytů).
Zlepšilo se i dokončování nových bytů, podle statistiků se jich během března v celém Česku dokončilo 3699, tedy meziročně o 44,7 procenta více. Nejvíce nových bytů se dokončilo ve Středočeském kraji, celkem 1315. Na druhé místo díky silnému březnu vyskočila Praha, kde statistici evidují celkem 1109 dokončených bytů v rámci zcela nové výstavby. Během prvních dvou měsíců letošního roku přitom statistika u hlavního města ukazovala pouhých 76 dokončených bytů. Třetí místo drží Jihomoravský kraj, kde se letos dokončilo už 789 nových bytů.
Situace českého stavebnictví se na první pohled podle statistik zdá být dobrá. Ne nadarmo se ale říká, že první pohled klame. V tomhle případě to platí doslova. České stavebnictví letos sice statisticky roste, ale to jen díky předchozímu dlouhodobému propadu. Že stavebnictví dopadne až tak hluboko, nikdo nečekal. Symbolicky je dobře, že se situace pomalu otáčí. V žádném případě ale nelze říct, že je stavební sektor z nejhoršího venku. Nejdůležitější věci ovlivňující výstavbu se nijak nezlepšily. Zmatky kolem nové stavební legislativy a digitalizace stále trvají, stejně tak pořád čekáme na nový územní plán hlavního města. Problémem zůstává i nedostatek pracovníků včetně kvalifikovaných profesí a neustálý růst cen stavebních prací i materiálu. Dokud se tyhle hlavní překážky rychlejší a snadnější výstavby nevyřeší, bude české stavebnictví stále zaostávat.
Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.