IndexRPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů) podle statistiky České národní banky (ČNB) byla v dubnu u hypotečních úvěrů 2,15 procenta p.a. Oproti březnu tedy průměrná RPSN stoupla o 0,03 procentního bodu. Úroková sazba stoupla rovněž o 0,03 procentního bodu na 2,01 procenta p.a.
Zdroj: ČNB
Vladimír Staňura, poradce ČBA pro oblast financování bydlení:
„RPSN i úrokové sazby hypotečních úvěrů v dubnu podle statistik ČNB rostly. Průměrná úroková sazba překonala hranici 2 procenta p.a. Přes 2 procenta p.a. byla průměrná úroková sazba po celý minulý rok a vzhledem k tři procentní inflaci se dá očekávat, že úrokové sazby hypoték nabraly směr vzhůru a v tomto trendu vytrvají delší dobu. RPSN naproti tomu nikdy pod dvě procenta p.a. neklesla, a i ona půjde postupně ze stávajících 2,15 % p.a. pomalu nahoru.“
Nové hypoteční úvěry
Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly v dubnu 2021 celkového objemu 29 mld. korun. To je o jedenáct procent méně než v březnu. Je to ale pořád s velkým odstupem druhý nejsilnější měsíc ve statistice ČNB od r. 2014. Zároveň byl objem prodejů v dubnu 2021 o 13,5 miliardy korun vyšší než v dubnu 2020 – tj. o osmdesát šest procent.
Zdroj: ČNB
Vladimír Staňura, poradce ČBA pro oblast financování bydlení:
„Statistika ČNB potvrzuje to, co už delší dobu hlásí banky i realitní makléři, tj. že obrovské prodeje hypotečních úvěrů pokračují. Prodeje začaly růst v červnu 2020 a přestože se to zdálo nemožné, od ledna 2021 ještě zrychlily. I průměrná výše hypotéky podle Fincentra Hypoindexu rychle rostla na téměř 3,2 mil. korun. To reflektuje hlad po nemovitostech, a především jejich rostoucí ceny. Za rok ceny nemovitostí v ČR vzrostly o osm až devět procent. Což nikdo moc nečekal, odborníci spíše usuzovali na pokles cen podobný jako v krizi v r. 2009. Ten se ale vůbec nekonal. ČNB naopak poukazuje na nemovitostní bublinu a tvrdí, že nemovitosti jsou nadhodnocené o sedmnáct až dvacet pět procent. A ceny zatím dál rostou, i když pomalejším tempem.
Přes velké nárůsty prodejů se banky chovají obezřetně. Podle nedávného průzkumu ČBA na 79 procentech respondentů považuje hodnocení úvěruschopnosti klientů bankami za přísné. ČNB doporučuje spoluúčast na hypotečním úvěru 10 %. Banky často trvají na spoluúčasti větší. Až dvacet procent.“
Refinancování úvěrů na bydlení
Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za duben kopírovalo vývoj nových úvěrů a s objemem ve výši 9,5 miliard korun představovalo druhý nejsilnější měsíc v historii statistik ČNB od r. 2014.
Foto: ČNB
Vladimír Staňura, poradce ČBA pro oblast financování bydlení:
„Dlouhodobý vývoj ukazuje, že refinancování od dubna 2020 stále roste a od srpna loňského roku navíc neuvěřitelně zrychlilo. Dubnový objem refinancování ve výši 9,5 miliard korun představuje třicet tři procent nových obchodů. Tak vysoký podíl refinancování nikdy nebyl. Pouze před měsícem v březnu. Klienti se chovají racionálně a hledají způsob, jak si zlevnit starší hypotéku a snížit měsíční splátky. Často je k tomu motivují i finanční poradci. Tato situace bude trvat i nadále až do doby, kdy se zvednou úrokové sazby tak, aby se přechod k jiné bance nevyplatil.“
Foto: Pixabay
Zdroj: ČBA