Podle zveřejněného bleskového odhadu vzrostl slovenský HDP ve druhém čtvrtletí o dvě procenta oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku. V meziročním vyjádření dosáhl růst 9,6 procenta díky nízké srovnávací základně vyvolané první vlnou koronaviru.
Robustní růst ekonomiky byl doprovázen i oživením trhu práce. Zaměstnanost vzrostla ve druhém čtvrtletí o 0,8 procenta, avšak stále se nalézá 0,4 procenta pod úrovní z minulého roku. Ekonomiku nyní táhne nahoru synchronizované oživení domácí i zahraniční poptávky. To by i přes komplikace způsobené deltou mělo pokračovat i ve zbytku roku a za celý rok by se růst mohl vyšplhat až k 5 %. Přesto slovenská ekonomika nedosáhne předcovidové úrovně dříve než v posledním čtvrtletí letošního roku.
Slovenská ekonomika se po poklesu na začátku roku vrátila ve druhém čtvrtletí k růstu. V prvé řadě k tomu přispělo uvolnění protiepidemických opatření, které přispělo k prudkému oživení v sektoru služeb. Dobře se dařilo i průmyslu a exportům, neboť „postcovidové“ oživení zažívají i hlavní obchodní partneři Slovenska.
Růst mohl být i silnější nebýt nástupu delty, který narušil návrat zahraničních turistů, a nedostatku klíčových komponent pro slovenské automobilky. Silné oživení by mělo pokračovat i v druhé polovině roku, i když v průběhu podzimu začne slábnout spolu s tím, jak zpomalí „normalizace“ aktivity ve službách. Je bohužel nutné počítat s tím, že některým odvětvím služeb bude trvat návrat na předcovidové úrovně i několik let.
Za celý letošní rok očekáváme růst pět procent. Přesto slovenská ekonomika nedosáhne předcovidové úrovně dříve než v posledním čtvrtletí letošního roku. V příštím roce by růst mohl vyšplhat až k 6 % a měla by k němu výrazně přispět investiční aktivita. Ta letos zaostává za očekáváním a zejména stavebnictví trpí pomalým rozběhem velkých projektů financovaných z veřejných zdrojů. To by se mělo postupně začít zlepšovat i díky přílivu peněz z EU v čele s fondem obnovy. Do toho by měl pokračovat boom rezidenčních staveb. Nicméně stavebnictví se bude muset vypořádat s nedostatkem pracovních sil a řady vstupů, což se ještě zhoršilo po nedávných záplavách v Německu.
Robustní růst ekonomiky by se měl nadále přelévat do trhu práce a Slováci se mohou těšit na rozšíření nabídky pracovních míst i růst mezd, který by letos i v příštím roce měl dle našeho odhadu dosáhnout až šest procent.
MARTIN POHL, makroekonomický analytik Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor