Ve třetím čtvrtletí letošního roku opět pokračoval růst mezd, který byl zcela v souladu s naší prognózou, když průměrná nominální mzda vzrostla o 7 %. Vzhledem ke stále značně příznivé výši inflace si průměrný pracovník opět polepšil také v reálném vyjádření, kdy růst dosáhl 4,6 %, s čímž rovněž počítala naše prognóza.
Po třech čtvrtletích letošního roku je tak průměrná mzda v České republice reálně o 4,5 % meziročně vyšší, na úroveň před covidem však dosáhneme nejdříve až v posledním kvartále příštího roku.
Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku činila 45 412 Kč, což představuje nárůst o 7,0 % (+2 973 Kč) oproti stejnému období v minulém roce. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím stouply mzdy po očištění o sezónní vlivy o 1,9 %. Růst mezd navíc nebyl tažen pouze vysokopříjmovými domácnostmi, kdy hodnota mediánové mzdy v současnosti činí 40 482 Kč, což představuje zrychlení meziročního růstu na 6,6 % (vs 5,8 % ve druhém čtvrtletí).
Zaměříme-li se na jednotlivá odvětví, k největšímu růstu došlo v případě činností v oblasti nemovitostí, kde meziroční růst mzdového ohodnocení dosáhl dokonce dvouciferných hodnot (+14,4 %). V porovnání s předchozím čtvrtletím tak oblast nemovitostí na prvních příčkách vystřídala odvětví zdravotní a sociální péče, kde si pracovníci meziročně polepšili o 9,2 %. Dvouciferného růstu mezd dále dosáhli ještě pracovníci v rámci profesních, vědeckých a technických činností (+10,1 %). V problematickém zpracovatelském průmyslu si pracovníci polepšili v průměru o 6,7 %, nejvíce mzdy porostly ve výrobě elektrických zařízení (+8,9 %). Ze všech odvětví na tom je opět nejhůře veřejná správa, obrana a povinné sociální zabezpečení (+3,4 %), jen o něco lépe dopadli pracovníci ve vzdělávání (+3,7 %). Útěchou jim může být alespoň fakt, že na rozdíl od minulého čtvrtletí tentokrát žádné odvětví nezaznamenalo ztrátu kupní síly, když průměrná reálná mzda vzrostla napříč sektory.
Z geografického pohledu bylo tempo růstu nominálních mezd tentokrát nejnižší na Vysočině a v Plzeňském kraji (+6 %). Minule nejhorší Praha se v žebříčku posunula přesně na průměrnou hodnotu (+7 %). Nejrychleji tentokrát rostly mzdy v Pardubickém kraji (+7,7 %), dále pak s určitým odskokem v Jihomoravském kraji (+7,2 %). V absolutním vyjádření pobírají nejnižší mzdu v průměru stále pracovníci v Karlovarském kraji (39 165 Kč).
Reálné mzdy pokračují v solidním růstu, který od předchozího čtvrtletí zrychlil dokonce nad 4 %. Tentokrát dokonce dochází k růstu průměrných reálných výdělků ve všech odvětvích, ačkoli napříč sektory i geografickým členěním panují značné rozdíly. S postupným zotavováním české ekonomiky očekáváme, že růst mezd bude nadále hlavním pilířem růstu spotřeby českých domácností, které mají od dob pandemie Covidu-19 stále ještě hodně co dohánět.
Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank a.s.
Foto: Pixabay
Zdroj: Raiffeisenbank a.s.