Index nákupních manažerů z tuzemského zpracovatelského sektoru vykázal v průběhu září oproti předchozímu měsíci pokles ze 46,7 na 46,0 bodu a přesně se tak trefil do tržního očekávání. Index tak i nadále zůstává v pásmu kontrakce (<50 bodů) a signalizuje tedy ochlazování průmyslové aktivity. To přitom platí již od června roku 2022, tedy déle než dva a čtvrt roku v kuse.
Zpracovatelé v září hlásili pokles objemu výroby, slabou poptávku, nižší ochotu investovat, úbytek zakázek či redukci zaměstnanosti. Na vině tohoto neutěšeného stavu je podle nich hlavně obtížná ekonomická situace v zemích Evropské unie, výpadky v dodavatelských řetězcích či zdražování výrobních vstupů. Jediným pozitivem z aktuálního průzkumu je pokračující optimismus s ohledem na výhled do blízké budoucnosti, kdy firmy očekávají zlepšení situace.
Zatímco konjukturální průzkum z dílny Českého statistického úřadu v září signalizoval zlepšování nálady v průmyslovém sektoru, index nákupních manažerů vyznívá opačně. My se bohužel také kloníme skeptickým směrem a to hlavně z důvodu pokračujícího přílivu špatných zpráv z Německa, našeho hlavního obchodního partnera. Tamní průmyslový sektor a s ním zřejmě i celá ekonomika stále marně hledá své dno a žádné světlo na konci tunelu v datech momentálně nevidíme. Případná zlepšení tuzemské nálady tak obvykle stojí hlavně na naději do blízké budoucnosti, nikoliv na skutečně pozorovaném oživení, a nelze se ubránit dojmu, že zde může být přáním otcem myšlenky. Déle než dva roky trvající šňůra průmyslového ochlazování tak zřejmě bude trvat i dále a naděje na lepší závěr roku již patrně vyhasnuly.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS