Objem tuzemské průmyslové výroby v srpnu vykázal meziměsíční nárůst o 0,2 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 1,7 %. Výsledek představuje mírné pozitivní překvapení, když trh počítal s propadem o 2,9 %.
Nepotěšily ovšem nové zakázky, jejichž objem se meziročně snížil o 4,2 %, přičemž ze zahraniční jich ubylo 3,4 %, z tuzemska pak 5,5 %. Meziročně klesl i evidenční počet zaměstnanců (-2,0 %), jejich průměrná mzda naopak vzrostla o 9,0 %.
V souladu s očekáváními pak dopadla bilance přeshraničního obchodu se zbožím, která v srpnu dosáhla deficitu na úrovni 3,8 mld. Kč. Oproti loňsku se přesto jedná o výrazné zlepšení, když vlivem uklidnění na komoditních trzích klesl schodek v obchodu s ropou a zemním plynem a narostlo pozitivní saldo u obchodu se stroji a zařízeními.
Nejvýraznější meziroční útlum průmyslové produkce hlásí odvětví výroby ostatních nekovových minerálních výrobků(-17,8 %), těžby a dobývání (-15,4 %) a výroby základních kovů (-13,4 %). Naopak silný nárůst reportuje výroba ostatních dopravních prostředků (29,5 %), výroba motorových vozidel (5,8 %) či opravy a instalace strojů a zařízení (5,5 %).
S přihlédnutím k významu jednotlivých kategorií v celkovém výkonu zůstává tahounem českého průmyslu výroba motorových vozidel s příspěvkem 1,0 procentního bodu. Následuje výroba ostatních dopravních prostředků (0,5pb) a výroba elektrických zařízení (0,3pb). Opačným směrem pak celkovou statistiku nejsilněji stahuje výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-1,0pb), výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-0,9pb) a výroba základních kovů (-0,3pb).
Po negativním šoku z července, kdy výkon průmyslu za očekáváními výrazně zaostal, přišlo v srpnu překvapení opačným směrem. Do značné míry to lze patrně přičíst letnímu období celozávodních dovolených, které tradičně činí odhady průmyslové výroby obtížnými a přináší kolísání oběma směry. Celkový obrázek ovšem zůstává spíše pochmurný, když 13 ze sledovaných 24 průmyslových odvětví hlásí meziroční pokles výroby a celková produkce z dlouhodobého hlediska nadále stagnuje poblíž úrovní pozorovaných již v roce 2019, před začátkem koronavirové pandemie. Mnoho naděje do blízké budoucnosti pak nedává objem zakázek, které klesají dokonce i v nominálním vyjádření, natož v tom reálném, a špatné zprávy setrvale přicházejí z klíčového partnerského trhu v Německu. V letošních uplynulých osmi měsících český průmysl meziročně dosud zůstává zhruba na loňské úrovni a horší část roku má patrně teprve před sebou. Očekáváme tedy, že rok zakončí v červených číslech, patrně poblíž -2 %.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS