e-news.cz - kurzy
Reklama

Prodeje nových bytů v Praze se propadly na nejhorší výsledek za osm let

22.07.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Prodeje nových bytů v Praze se propadly na nejhorší výsledek za osm let

Pražský rezidenční trh výrazně zasáhla koronavirová krize, prodeje nových bytů se kvůli omezení pohybu propadly na nejhorší výsledek za osm let.
Developeři v Praze od dubna do konce června prodali celkem pouhých osm set dva nových bytů, což jen nejméně od prvního čtvrtletí roku 2012, kdy si nového majitele našlo 753 bytů. Meziročně jde o třetinový propad (mínus třicet tři procent), ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím prodeje klesly o čtyřicet jedna procent. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti EKOSPOL, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než třináct let.
Ještě v lednu a únoru byl o nové byty velký zájem a prodejní statistiky rostly. V březnu pak ale přišla rána v podobě koronavirové pandemie a několikatýdenního kolapsu ekonomiky. Přísná protivirová omezení paralyzovala celou společnost a výrazně omezila i prodeje nemovitostí. Firmy zavřely svá klientská centra a dočasně zrušily setkávání s klienty. Také podpis nových smluv byl velmi komplikovaný, znemožněno bylo i předvádění vzorových bytů. To všechno vedlo k faktickému zamrznutí trhu, což potvrdily také aktuální prodejní statistiky.

Počet dostupných bytů výrazně vzrostl

Pandemie zamávala také s ceníky developerů, tentokrát ve prospěch lidí hledajících nové bydlení. Počet dostupných nových bytů totiž vzrostl o více než třetinu (třicet šest procent). Kupující si tak mohli na konci června vybírat už ze 4618 dostupných bytů, což je takřka stejně jako před dvěma lety. „Mimořádný nárůst nabídky je logický. Pandemie a restrikce přepadly celou společnost nepřipravenou. Nicméně bytová výstavba je dlouhodobý proces a ani nedostatek zahraničních pracovníků ji letos na jaře příliš neomezil. Developerské firmy proto nemohly příliš měnit své plány, takže na trh uváděly projekty, jako by se nic nedělo. Protože ale prodeje výrazně propadly, zůstalo v cenících výrazně více bytů,“ vysvětluje mluvčí developerské společnosti Ekospol Filip Sušanka a dodává, že z toho budou profitovat hlavně kupující, kteří budou mít lepší nabídku.
Že by nabídka výrazně rostla i v budoucnu, se přitom neočekává. Stále přetrvává zásadní problém českého stavebnictví, tedy zablokovaný proces povolování nových staveb. Stejně tak se zatím nevyřešil ani nedostatek stavebních pozemků kvůli zastaralému územnímu plánu. Developeři mají připravené stovky projektů s desítkami tisíc bytů, ale kvůli zdlouhavé administrativě je nedokážou dostatečně rychle dávat na trh. Kvůli tomu už několik let nabídka ani zdaleka nestačí pokrýt poptávku.
Na lepší nabídku podle něj můžeme minimálně letos zapomenout. Nový stavební zákon stále čeká ve sněmovně. Jen ten dokáže vyřešit marasmus, do kterého české stavebnictví spadlo. Už tak tristní stav navíc nyní ještě zhoršila koronavirová omezení, kvůli nimž stavební úřady fungovaly několik dlouhých týdnů jen na půl plynu. Počet vyřešených žádostí o stavební povolení v jarních měsících výrazně propadl, což se v blízké budoucnosti projeví i na bytovém trhu.
EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
 
 
 
 
Foto 1: pixabay.com
Foto 2: archiv Evžena Korce
Graf 1+2: Ekospol a.s.
Zdroj: Ekospol a.s.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Před 30 lety výplata stačila: Dnes je nájem luxusem

04.08.2025, Autor: Marek Hájek

Před třemi desetiletími jste za průměrnou výplatu zvládli uživit rodinu, zaplatit bydlení a ještě si něco odložit. Dnes se mnozí Češi potýkají s tím, že ani na základní potřeby, jako je nájem, jejich příjem nestačí. Co se změnilo?

BMW klesl zisk o 29 %

03.08.2025, Autor: Marek Hájek

Automobilka BMW zažívá těžké časy – za první pololetí klesl její čistý zisk o 29 % na 4 miliardy eur. Předseda představenstva Oliver Zipse však zůstává optimistou a zdůrazňuje „robustní obchodní model“.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Je Zuckerbergova superinteligence na dohled?

02.08.2025, Autor: Marek Hájek

Mark Zuckerberg věří, že superinteligence, tedy umělá inteligence překonávající lidské schopnosti, je na dosah. Jeho společnost Meta do tohoto snu pumpuje miliardy dolarů, ale zároveň přiznává rostoucí rizika.

Microsoft na vrcholu: Cloud a AI přinášejí rekordní zisky

31.07.2025, Autor: red

Microsoft ohlásil na konci července rekordní finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků. Hlavními tahouny jsou cloudové služby a umělá inteligence, díky nimž tržby rostou o desítky procent a akcionáři jásají nad cenou akcií přes 553 dolarů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Čeští důchodci vs. Evropa: Jsme opravdu chudí příbuzní?

26.07.2025, Autor: Marek Hájek

Průměrný důchod v Česku činí 21 080 korun měsíčně. Na první pohled to není špatné, ale když ho porovnáme s důchody ve Švýcarsku nebo Rakousku, rozdíl je značný. Jsme tedy v Evropě chudými příbuznými, nebo je situace složitější?

Španělsko pod palbou kritiky: Huawei a citlivá data soudních odposlechů

22.07.2025, Autor: Josef Neštický

Španělsko čelí ostré kritice za to, že svěřilo čínské společnosti Huawei správu a ukládání dat ze soudních odposlechů. Kontrakt za 12,3 milionu eur vyvolává obavy o národní bezpečnost nejen doma, ale i v USA a EU. Je to strategická chyba, nebo jen pragmatické rozhodnutí?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama