Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly.
Na ty se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.
Podle údajů pojišťoven a policejních statistik je denně ukradeno 17 kol v celkové hodnotě 250 tisíc korun. Za loňský rok policie eviduje šest tisíc ukradených kol v hodnotě přes 100 milionů korun. Zajistit zpět se podařilo kola pouze za sedm set tisíc korun.
ERV – Evropská pojišťovna má zatím letos hlášeno 29 ukradených kol za 950 tisíc korun a 58 poničených kol, kde škody činily téměř 600 tisíc korun. Hodnota ukradených kol meziročně stoupla zhruba o desetinu. „Trendem jsou krádeže dražších, předem vytipovaných kol na objednávku. Právě kvůli tomu stoupají i škody. Drobných krádeží levných kol naopak ubývá,“ řekl mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký.
Počet krádeží letos stoupá lineárně a koreluje s nárůstem počtu pojistných smluv, uvedla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Fenoménem posledních let jsou podle ní krádeže kol z balkonů v horních patrech obytných domů ve městech, kdy se k nim zloděj spustí ze střechy. Často se kola kradou také z nosičů na vozidlech. Pro zloděje jsou dostupnější zadní nosiče za zavazadlovým prostorem, kterých stále přibývá, dodala.
Česká podnikatelská pojišťovna zaznamenala podle mluvčí Renaty Čapkové v pojištění kol meziroční růst vyplaceného pojistného plnění o pět procent. Allianz má několik set případů krádeží ročně. Speciální pojištění pro cyklisty není třeba, kolo si klient může pojistit v rámci pojištění domácnosti, upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.
Nejdražším letos ukradeným kolem u klientů ERV byl Specialized Epic za 135 tisíc korun. Cyklista nechal kolo po vyjížďce v kufru auta na nehlídaném parkovišti a odešel se dívat na závody dračích lodí. Po návratu na parkoviště bylo rozbité okno pátých dveří a kolo bylo pryč. Ze stovek ukradených kol nebylo pojišťovně dosud vráceno žádné kolo.
ČTK