Stovek milionů korun dosáhl objem odhalených pojistných podvodů během prvních tří kvartálů roku.
Nejvíce případů řešila pětice dotazovaných pojišťoven tradičně v hlavním městě. Ve srovnání s minulým rokem počet pojistných podvodů klesl, nicméně loni zaznamenala většina pojišťoven v této oblasti rekordní čísla. Jedním z hlavních nešvarů v této oblasti je navyšování hodnot skutečných škod. Vyplývá to z ankety, kterou uskutečnila Česká tisková kancelář mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.
Česká pojišťovna odhalila za prvních devět měsíců pojistné podvody v hodnotě 315 milionů korun. Ačkoli se podle mluvčí pojišťovny Ivany Buriánové jedná meziročně o pokles 90 milionů korun, z dlouhodobého horizontu objem odhalených pojistných podvodů roste. Nejvíce podvodů pojišťovna odhalila v Praze, naopak nejméně ve Zlínském kraji.
Pojišťovna Allianz prověřovala během prvních tří čtvrtletí 1 675 podezřelých případů pojistných událostí v celkové hodnotě takřka 272 milionů korun. Ačkoli meziročně klesl počet případů, kterými se pojišťovna zabývala, finančně je letošní rok srovnatelný s tím minulým. Nepoměr souvisí se současným trendem nadhodnocování škod podvodníky. „Začínáme se častěji než dříve setkávat s klasickými podvody, které spočívají v navyšování škod klienty, a to jak právnickými subjekty, tak jednotlivci,“ uvedl Michal Vlk z Allianz s tím, že k nějaké škodě tedy obvykle opravdu dojde, ale klienti se ji snaží uměle navýšit, třeba tím, že nahlásí více ukradených či poškozených věcí. „Podobnou logiku sledujeme letos ve zvýšené míře v podstatě u všech typů škod, na autech, zdraví, v majetku i průmyslu.“
Kooperativa se od ledna do konce září zabývala více než 950 podezřelými pojistnými událostmi. Pojistný podvod prokázala v 644 případech v hodnotě téměř 130 milionů korun, uvedl vedoucí bezpečnostního odboru Vojtěch Stavný. Ve srovnání s rokem 2016 to bylo o třicet prokázaných podvodů méně, jejich celková hodnota však byla o osmnáct milionů vyšší (148 milionů). „Pokles jsme zaznamenali zejména u podvodů v životním a rizikovém pojištění. V loňském roce jich naši specialisté prokázali přes 420, a to zejména díky odhalení činnosti větší organizované skupiny, letos to je 271 případů,“ uvedl Stavný.
Generali za první tři kvartály registrovala 66 odhalených případů za 86 milionů korun, zatímco loni šlo o 39 případů za 32 milionů korun. „Jednoznačně můžeme říci, že letošnímu roku dominuje odhalování podvodného jednání u podnikatelského pojištění, a to dosud za 38,5 milionu korun. Pro tyto případy je typické, že jde obvykle o vyšší škody. Zdá se, že ani dobrá kondice české ekonomiky neodrazuje firmy od snah v kontaktu s pojišťovnou podvádět,“ sdělil mluvčí pojišťovny Jan Marek.
Česká podnikatelská pojišťovna letos poprvé eviduje meziročně nižší počet podvodů i jejich nižší celkovou hodnotu. Oproti stejnému období roku 2016, kdy prokázala 540 podvodů v objemu 30 milionů korun, v letošním roce prokázala zatím 315 podvodů za 21 milionů korun.