MICHAL STUPAVSKÝ, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.
Výsledky pravidelné studie Duke University/CFO Global Business Outlook za třetí čtvrtletí ukázaly, že podnikatelský optimismus v USA v aktuálním třetím čtvrtletí poklesl na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Většina finančních ředitelů očekává nástup hospodářské recese ještě před prezidentskými volbami v příštím roce. Tato studie finančních ředitelů přitom probíhá již 94 čtvrtletí v řadě.
Celých 55 procent finančních ředitelů je v tomto čtvrtletí více pesimistických než ve čtvrtletí druhém. Pouze 12 procent finančních ředitelů je nyní více optimistických. „Podnikatelský optimismus nebyl takto nízko od září 2016. To bylo přitom období, kdy míra nezaměstnanosti činila pět procent,“ prohlásil John Graham, profesor financí na Duke University. „Optimismus je nízký ve všech světových regionech, což zhoršuje vyhlídky ekonomiky samotných USA.“
„Názory finančních ředitelů jsou konzistentní s dalšími důležitými indikátory, jako je inverze výnosové křivky,“ prohlásil Campbell Harvey, profesor financí a jeden ze zakladatelů studie. „Top manažeři nechtějí být nepřipraveni na příští recesi a ocitnout se tam, kde byli při globální finanční krizi. Vidí nyní mnoho varujících náznaků a je na čase, aby byli opatrní. Kdo chce postavit firmu do rizika tím, že si nyní bude více půjčovat na financování velkého nového projektu, když recese může být blízko? Není proto žádným překvapením, že investiční výdaje zamrzly.“
Dokonce 68 procent finančních ředitelů v Evropě se domnívá, že do Evropy dorazí recese třetí čtvrtletí příštího roku. Podobné je to v Africe, Asii, Kanadě i Latinské Americe. „Poprvé za poslední dekádu platí, že hospodářská dynamika žádného regionu není dostatečně silná na to, aby mohla být výrazným motorem celé světové ekonomiky,“ prohlásil Graham. „Obchodní válka a všeobecná ekonomická nejistota poškozují ekonomické výhledy po celé světě.“
Námi sledovaný aktuální konsenzus ekonomů na růst světové ekonomiky v letošním roce činí 2,8 procenta (Focus Economics), takže to velice pravděpodobně žádná hrůza nakonec nebude, nicméně rizika prognóz jsou jednoznačně vychýlena směrem dolů. Ekonomové světovou hospodářskou recesi zatím rozhodně nepředpokládají, mírné zpomalování bude nicméně velice pravděpodobně pokračovat.
Česká ekonomika byla doposud vůči tomuto globálním a německému trendu velice imunní, výraznější zpomalení přijde nicméně i k nám. Uvidíme, jak na to zareaguje Česká národní banka, která se prozatím tváří tak, že se nic moc neděje a že úrokové sazby zůstanou stabilní ještě poměrně dlouho.
Po celém světě jsou finanční ředitelé čím dál pesimističtější
23.09.2019, Autor: Z blogosféry