Apogeo
Reklama

Osm z deseti rodičů, kteří střádají dětem na budoucnost neočekává vyšší než tři procentní zhodnocení

14.12.2020, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Osm z deseti rodičů, kteří střádají dětem na budoucnost neočekává vyšší než tři procentní zhodnocení

Investiční produkty používá pro zhodnocení úspor svých dětí jen 11,5 procenta rodičů, nejvyužívanější formou je stavební spoření. Informace vyplynuly z dotazování investičního robo-advisora Portu.
Šedesát procent dotázaných chce svým dětem spořit nebo investovat minimálně deset let. Většina, a to osm z deseti (osmdesát dva procent) z těch, kteří dětem spoří nebo investují, očekává maximálně tři procentní zhodnocení. S ohledem na inflaci se tak jejich úspory spíše tenčí.
Téměř sedm z deseti (šedesát sedm procent) rodičů svým dětem spoří nebo investují na lepší start do života. Nejvyužívanější formou je stavební spoření, které má pro své děti založeno šest z deseti (padesát devět procent) dotázaných. Dalším v pořadí je dětský spořicí účet, který dětem pořídili čtyři z deseti (třicet devět procent) rodičů. Investiční životní pojištění pro děti má zřízeno patnáct procent respondentů. Další spořicí a investiční produkty jsou využívány výrazně méně – podílové fondy má pro své děti 7,5 procenta rodičů, akcie či dluhopisy anebo alternativní investice jen něco kolem čtyři procent rodičů. V letošním roce, pod vlivem pandemie
Covid-19 a turbulentního vývoje na trzích, vzrostl významně zájem o investiční produkty ze strany retailových klientů. Řada lidí si uvědomila, že pouze se spořicími produkty si nevystačí a budou muset postoupit byť minimální riziko, pokud chtějí své úspory zhodnotit.
Z těch rodičů, kteří dětem spoří nebo investují, jich téměř čtyři z deseti (třicet osm procent) plánuje střádat více než patnáct let. Jsou mezi nimi především mladí rodiče do třicet pět let, žijící ve větších městech a s vysokoškolským vzděláním. Horizont deset až patnáct let chce dodržet asi pětina rodičů (dvacet dva procent), další čtvrtina (dvacet šest procent) bude spořit nebo investovat dětem alespoň pět až deset let, častěji rodiče z menších měst do 5 000 obyvatel. Maximálně pět let plánuje střádat čtrnáct procent rodičů. V případě investičních produktů je dětský dlouhodobý horizont ideální. I zde platí – čím dříve začnete, tím větší šance na slušné zhodnocení. Důležitá je také pravidelnost. I relativně nízké částky lze díky složenému úročení, kdy se zhodnocují i připsané úroky, slušně zhodnotit. Například pravidelná investice ve výši tisícikoruny se při průměrném sedm procentním výnosu za pět let zhodnotí na zhruba sedmdesát jedna tisíc korun, za deset let je to však výrazně více než dvojnásobek, a to 173 000 korun.
Graf 1 – Jak dlouho plánují rodiče svým dětem spořit nebo investovat

Když už spořím nebo investuji, tak ať z toho také něco mám a vydělám na tom. To by měla být mantra každého, kdo se snaží odkládat nějaké peníze stranou. Dotazování ale ukázalo, že téměř polovina rodičů (čtyřicet sedm procent) očekává průměrné roční zhodnocení 1,5 – tři procent, další více než třetina (třicet pět procent) dokonce úročení jen do 1,5 procenta. Roční zhodnocení někde mezi tři až pět procent očekává dvanáct procent rodičů a jen šest procent dotázaných má ambice zhodnotit úspory svých dětí více než pět procent úročením. Ambicióznější očekávání mají přitom častěji muži a mladší rodiče. To, že tak výrazný podíl dotazovaných Čechů neočekává od spořicích a investičních produktů zhodnocení vyšší než tři procent ročně, je zarážející a potvrzuje konzervativní přístup Čechů k financím. Při aktuální inflaci téměř tři procent tyto produkty nejen nic nevydělají, ale naopak z úspor zbytečně ukrajují. Dnes už existují jednoduché a bezpečné investiční nástroje, které mají potenciál zhodnocení na úrovni dvouciferného čísla. V případě dětských produktů jsou často nastaveny zvýhodněné podmínky, například investiční účet Portu pro děti má bezkonkurenční správcovský poplatek jen 0,25 procenta za rok.
Graf 2 – Očekávané zhodnocení dětského spořicího / investičního produktu

Foto: pixabay.com
Zdroj: ShrtCut Studio


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Po vydařených Vánocích maloobchod opět mírně ochladl

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Tuzemské maloobchodní tržby vykázaly v lednu letošního roku meziměsíční pokles o 0,5 %, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 2,8 %. Jedná se o citelně slabší výsledek, než očekával trh (4,2 %) i než jakého bylo dosaženo o měsíc dříve (6,4 %).

Stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, bytová výstavba ale dále zaostává

12.03.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně vzrostla o 8,2 procenta. Tento statistický růst je způsobený hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského roku než nějakou změnou k lepšímu.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama