Veřejní investoři v Česku zadali do konce srpna firmám necelých osmnáct tisíc zakázek za více než dvě stě třináct miliard
korun. Hodnota zakázek je meziročně vyšší zhruba o čtyři pětiny. Objem nově vypsaných zakázek mírně klesl. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
„Výsledky v zadávání veřejných zakázek kopírují pozitivní vývoj celého hospodářství a naznačují zvyšující se důvěru investorů v pokračování nastoupeného trendu. Současně dávají předpoklady i pro pozitivní vývoj v příštím roce,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba.
Největší objem veřejných zakázek připadá dlouhodobě na stavebnictví, na konci srpna to bylo přes dvě pětiny. Celkem 11 zadaných zakázek podle inženýrské společnosti ÚRS Praha překročilo miliardu korun. Největší zakázkou byla rekonstrukce rozvodny Kočín u jaderné elektrárny Temelín za 3,56 miliardy korun, kterou získalo sdružení firem Egem, ASE a Vuje. Následovala stavba úseku dálnice D48 Rybí–Rychaltice za 2,5 miliardy korun pro sdružení Metrostav, Swietelsky a Colas. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek sedm.
Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek ale meziročně klesla o sedm procent na 236,7 miliardy korun, jejich počet klesl o 15 procent na 5 238. „Na trhu je vidět v některých oblastech, například ve stavebnictví, výrazný nedostatek kapacit, a proto i firmy nemají zájem soutěžit o každou zakázku. Tento menší tlak ve výběrových řízeních pak samozřejmě vede i k nižšímu tlaku na finální cenu vysoutěžené zakázky,“ doplnil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
Největší výběrové řízení za 20 miliard korun v srpnu vyhlásil státní distributor paliv Čepro. Šlo o rámcovou dohodu o poskytování dodávek určených druhů minerálních olejů prostřednictvím produktovodu. Celkem Čepro v srpnu vyhlásilo zakázky za téměř 40 miliard korun.
ČTK