Plných padesát devět procent firem plánuje v průběhu letošního roku nabírat nové zaměstnance. Situaci jim komplikuje prohlubující se nedostatek uchazečů, a proto musí stále častěji své týmy doplňovat agenturními zaměstnanci nebo pracovníky z ciziny.
Své personální potřeby řeší rostoucí počet firem i pomocí přesčasů stávajících zaměstnanců. S cílem zajistit loajalitu svých lidí a přilákat nové zájemce o práci plánuje sedmdesát pět procent dotazovaných zaměstnavatelů zvyšovat mzdy. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.
I navzdory stále trvající pandemii očekávají personalisté větší poloviny firem růst. Nabírat hodlá až padesát devět procent dotázaných respondentů průzkumu, dalších třicet procent pak předpokládá, že velikost firemního týmu se v nadcházejících dvanácti měsících nijak nezmění. Nejčastěji chtějí firmy zvyšovat počty zaměstnanců o méně než pět procent. Pozitivní trend v oblasti zaměstnanosti potvrzují i data Ministerstva práce a sociálních věcí, dle kterého nezaměstnanost od ledna 2021 stále postupně klesá. V roce 2021 přijímalo nové zaměstnance čtyřicet tři procent společností a my předpokládáme, že letos se jejich podíl ještě zvýší. Otázkou však je, zda budou firmy schopné na našem vyprahlém trhu najít dostatečný počet uchazečů.
Cizinci a agenturní pracovníci jako záchrana
Nedostatek pracovníků se dnes firmy snaží řešit různými způsoby, mezi ty nejčastější patří intenzivnější využívání agenturních pracovníků a zaměstnávání cizinců. Velmi často se firmy své personální potřeby snaží řešit i motivací stávajících zaměstnanců k přesčasům. Tahle situace není dlouhodobě udržitelná. Rostoucí počet firem si proto začíná uvědomovat, že bez pracovníků ze zahraničí to nepůjde. Nábor cizinců je nevyhnutelný zejména ve výrobě. Až sedmnáct procent zaměstnavatelů plánuje počty pracovníků ze zahraničí v letošním roce navýšit. Obdobné jsou pak také plány týkající se agenturních pracovníků, jejichž podíl ve firmě by rádo navýšilo deset procent dotázaných. V obou případech však budou cizinci i agenturní pracovníci tvořit nejčastěji méně než deset procent celkového počtu zaměstnanců společnosti. Až dvacet procent firem pak dále bojuje s nedostatkem lidí automatizací některých výrobních procesů a osmnáct procent podniků vybrané procesy outsourcuje.
Mzdy plánuje letos zvyšovat až sedmdesát pět procent zaměstnavatelů
S cílem zajistit loajalitu svých lidí a přilákat nové zájemce o práci plánuje sedmdesát pět procent dotazovaných zaměstnavatelů zvyšovat v letošním roce mzdy. V loňském roce navýšila plošně mzdy téměř polovina podniků. Letos se k tomuto kroku kvůli situaci na trhu práce a inflaci chystá mnohem více zaměstnavatelů. Nejčastěji půjde o 5procentní růst, necelá třetina firem však zvažuje růst 10procentní. Dobrou zprávou je, že naopak snižovat mzdy plánuje pouhé jedno procento firem. Odměny se chystá tento rok navýšit patnáct procent firem, přičemž stejně jako v případě mezd se jedná nejčastěji o zvyšování o pět procent.
MARTIN MALO, ředitel Grafton Recruitment a GI Group.
Foto: Pixabay
Zdroj: PRCOM