V minulém roce v Česku ukončilo svoji podnikatelskou činnost téměř deset a půl tisíce podniků (akciových společností a společností s
ručením omezeným). Jednalo se o nejvyšší počet firem, které v jednom roce ukončily činnost, od roku 2012. Nejvyšší podíl na zaniklých společnostech měly ty z oblasti pronájmu a správy nemovitostí nebo obchodu. Více než každá druhá zaniklá firma měla sídlo v Praze. Informace vyplývají z údajů společnosti Bisnode.
Z 10 437 subjektů, jež v loňském roce ukončily svou činnost, 919 zaniklo z důvodu fúze, 7 910 v likvidaci a zbylých 1 608 jinak. Ve srovnání s rokem 2016 loni zaniklo o 2 358 společností více. Podle analytičky Bisnode Petry Štěpánové z 10 437 společností, které v loňském roce ukončily podle předběžných dat podnikatelskou aktivitu, jich tři čtvrtiny byly zlikvidovány. „Ostatní zanikly formou fúze s jiným podnikatelským subjektem nebo jiným způsobem,“ doplnila Štěpánová.
Prvenství v počtu zaniklých firem si v minulém roce připsala Praha, ze které pocházela více než polovina (celkem 5 352) všech subjektů, jež v roce 2017 ukončily činnost.
Druhý za Prahou se v tomto ohledu umístil Jihomoravský kraj. Podle Štěpánové se vzhledem k celkovému počtu společností soustředících se v těchto regionech nejedná o překvapivou statistiku. „V Praze a Brně se koncentruje největší množství společností, a proto není překvapením, že zde také zaniká nejvíc podnikatelských subjektů,“ sdělila Štěpánová.
Více než 85 procent podniků z těch, jež v loňském roce ukončily svou činnost, vykazovalo tržby do výše jednoho milionu korun. Jednalo se tedy podle Štěpánové především o takzvané mikrofirmy.