V České republice se v minulém roce ubytovalo dvacet milionů turistů, nejvíce v historii.
Meziroční nárůst turistů v tuzemských hotelích, penzionech a kempech loni o jednu desetinu překonal devět procent. Českých návštěvníků bylo devět procent, zahraničních o dvě desetiny procenta více. Nejvyšší růst turistického zájmu evidoval Jihomoravský kraj. Údaje poskytl Český statistický úřad.
Počet hostů v hotelích, penzionech a obdobných zařízeních v roce 2017 poprvé pokořil 20 milionů a ve srovnání s předloňskem turistů přibylo o 1,7 milionu. Mimo to, jak uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ, byl v minulém roce rovněž překonán rekord v počtu přenocování, když byla prolomena hranice 50 milionů.
Kromě celosvětového trendu měl na rostoucím zájmu turistů o Českou republiku podle CzechTourism vliv i fakt, že je Česko vnímáno jako bezpečná země. Podle mluvčí agentury Renaty Kasalové hrála bezpečnostní problematika významnou roli především na asijských trzích.
Asociace cestovních kanceláří dodala, že pozitivní výsledky jsou spojeny se všemi regiony České republiky. Největší zvýšení zájmu turistů, o 14,6 procenta, evidoval Jihomoravský kraj. Podle asociace pak další čtyři kraje dosáhly více než desetiprocentního nárůstu turistů. Jednalo se o kraje Plzeňský, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský.
Loni bylo zaznamenáno o tři sta tisíc více zahraničních turistů než turistů domácích, když návštěvníků ze zahraničí přijelo 10,2 milionu a v rámci tuzemska cestovalo 9,9 milionu lidí. Nejvyšší počet cizinců k nám tradičně zavítal ze sousedního Německa, jejich počet meziročně vzrostl o 3,9 procenta na téměř dva miliony. Následovali turisté ze Slovenska, kterých se u nás ubytovalo 688 tisíc. Oproti roku 2016 se jejich počet o 7,2 procenta zvýšil. Třetí pozici obsadili Poláci, kterých do Česka přijelo 578 tisíc. Čtvrtí v pořadí skončili Rusové. Během celého loňského roku byl patrný rostoucí zájem turistů z asijských zemí, Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Postupně se do České republiky vracejí také turisté z Ukrajiny.