Zájem investorů o fyzické zlato celosvětově v posledních pěti letech roste.
Letos by měli lidé nakoupit přes dvacet milionů uncí zlata, což znamená nárůst o skoro sedm procent oproti loňsku, jak vyplývá z analýzy poradenské společnosti CPM Group.
Ta je přesvědčena, že ekonomický růst ve Spojených státech je u konce a v roce 2019 čeká trhy recese. Navíc poroste poptávka po zlatých mincích vyráběných soukromými mincovnami. V roce 2018 by se mohlo vyrobit šest milionů uncí, loni to bylo 5,7 milionu uncí.
Zatímco americký dolar klesá, ceny zlata stoupají. Důvodem je vedle zvyšování úrokových sazeb také zavedení ekonomických sankcí vůči Číně. Prezident Donald Trump uvalil cla na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Stupňující se napětí mezi oběma zeměmi otřásá finančními trhy, protože investoři se domnívají, že pokud obchodní bariéry začnou narůstat, bude to mít pro globální ekonomiku hrozivé důsledky. Rozkolísanost trhu je neobvyklá, znepokojuje stále více investorů a přináší více pozornosti zlatu jako bezpečnému přístavu, tvrdí CPM.
„Drahé kovy v roce 2017 zažily příznivý rok a zhodnocovaly. Minima dosáhly v prosinci 2015, kdy byly na úrovni 1 046 dolarů. Letos je čeká významný růst a nejspíše již v roce 2019 překonají maxima z roku 2011. Zlato může letos atakovat hranici 1 400 dolarů a stříbro 19 až 20 dolarů za unci,“ uvedl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Aktuálně se cena zlata pohybuje okolo 1 340 dolarů za unci.
Před dalším zasedáním americké centrální banky Fed v červnu by mohla jít cena zlata opět dolů. Od prvního zvýšení sazeb v prosinci 2015 narostla zhruba o 25 procent. V korunách zlato meziročně oslabilo o 6,2 procenta a stříbro o 11,4 procenta. Češi mohli díky tomu nakupovat zlato ve své měně levněji.
„Výnos pro české investory byl v korunách nižší, protože po ukončení intervenčního režimu ČNB česká měna významně posílila, a navíc dolar v roce 2017 začal oslabovat. Je to podobný vývoj jako na počátku silně rostoucího trendu zlata v letech 2001 až 2004, kdy dolar začal oslabovat a cena drahých kovů rostla pomalu a zaostávala za oslabujícím dolarem. Takový vývoj očekáváme i nyní. Aktuální nárůst ceny zlata je v souladu s trendem silné růstové fáze,“ míní Ryba.
V prosinci 2015 stála unce 1 046 dolarů, v prosinci 2016 to bylo 1 123 dolarů a v prosinci 2017 už 1 238 dolarů za unci. Vytvořil se tak dlouhodobý vzestupný trend.
ČTK