Kdo čeká na levnější nemovitosti, v nejbližší době se jich nedočká. Všechny faktory ovlivňující jejich cenu jdou proti zlevňování. Zásadní je vývoj ve stavebnictví, kde i nadále pokračuje růst cen. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v březnu meziročně o další tři procenta. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily ve třetím měsíci letošního roku meziročně o 0,5 procenta. To se projeví v koncové ceně domů i bytů.
Zdražování ve stavebnictví je přitom dlouhodobý trend. Za celý loňský rok zdražily stavební práce průměrně o 2,1 procenta. V roce 2023 stavební práce meziročně zdražily o 5,9 procenta a o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).
Pokud bychom vzali v potaz pouze aktuální březnový růst cen stavebních prací, nový byt za pět milionů to zdraží o dalších 150 tisíc korun. V případě dražších bytů či rodinných domů investor či kupující sáhne do kapsy ještě mnohem hlouběji. Vzhledem k tomu, že zdražování nekončí, se každé odkládání zahájení stavby prodraží.
Ceny bydlení negativně ovlivňují i další věci v čele se zdlouhavým povolovacím procesem a nedostatkem stavebních pozemků. Ani jedno z toho se v poslední době výrazně nezměnilo a v nejbližších měsících ani nezmění. Poptávka po bydlení tak bude i nadále převyšovat nabídku, přičemž největší rozdíl bude v hlavním městě. Očekávám proto, že ceny nových bytů na pražském trhu letos vzrostou v průměru o dalších sedm procent.
Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.