Starobní důchody budou často diskutovaným tématem bezesporu i letošní rok.
Vláda je v této oblasti vcelku štědrá a dosáhnout na solidní zvýšení by měli především starobní důchodci pobírající úplně nejnižší starobní důchody. Jak to tedy bude v roce 2020 s valorizací důchodů a komu nakonec vláda přidá nejvíce peněz?
Sto padesát korun nad rámec valorizace
Současná vláda ANO a ČSSD nakonec zvolila markantnější zvýšení důchodů. Dokonce je vyšší, než připouští samotný zákon. V průměru si důchodci přijdou na 150 korun nad rámec samotné valorizace. Vláda hodlá zvyšovat důchody především těm důchodcům, kteří pobírají nejméně peněz. Nyní od ledna by důchody měly stoupnout průměrně o 900 korun. Jak již bylo řečeno, zvýšení bude o 150 korun vyšší, než je uvedeno v zákoně týkajícím se valorizace.
Ten se bude muset změnit. Kdyby se tak nestalo, došlo by ke zvýšení důchodů jenom o 750 korun. K valorizaci mezd dochází automaticky, a to z poloviny dle toho, jak reálně rostou mzdy, a také podle zvyšování cen. Jen pro zajímavost, důchodci nad 85 let dostanou o 1000 korun více a důchodci nad 100 let budou mít důchod vyšší o 2000 korun. I díky tomu důchodci dosáhnou na některé půjčky, které pro ně byly dříve nedostupné. Přesvědčit se o tom lze na portálu Hyperfinance.cz.
Kdy dojde ke zvýšení důchodů a koho se bude týkat?
Ke zvýšení důchodů by mělo dojít automaticky už od splátky nyní v lednu. Nárok a zvýšení budou mít všichni, kteří aktuálně starobní důchod pobírají. Je fakticky úplně jedno, kdy do starobního důchodu nastoupili.
Výdaj státu bude nemalý
A kolik vlastně valorizace důchodů v letošním roce bude stát státní kasu? Počítá se s náklady pohybujícími se kolem závratných 38 miliard korun. Oproti původnímu zvýšení o zmiňovaných 750 korun vyjde zvýšení o 900 korun stát v ročním intervalu o 7 miliard více. Jak tedy vychází srovnání výdajů na důchody v letech 2019 a 2020? Zatímco v loňském roce se jednalo o částku 472,2 miliardy korun, letos to bude suma převyšující 500 miliard korun. Zajímavé je i porovnání s Evropskou unií. U nás jde na důchody 7,4 HDP %. V Evropské unii se pohybuje průměr okolo 10,2 %.
Jaká je výše průměrného důchodu?
Nabízí se poměrně zajímavé porovnání. V roce 2019 činil průměrný měsíční důchod celkem 13 319 korun. Jen pro porovnání, muži brali 14 627 korun a ženy 12 143 korun. Pro letošní rok se počítá s částkou 14 400 korun. V roce 2021 by už měli důchodci měsíčně pobírat 15 000 korun. Jinak je také zapotřebí upozornit na vznik Komise pro spravedlivé důchody, která by měla dohlédnout na srovnání finančních prostředků určených na důchody mužů a žen. Genderově by se tak částky měly postupně přiblížit, potažmo vyrovnat.