e-news.cz - kurzy
Reklama

Krize se začíná projevovat už i na hypotečním trhu. Co čekat v dalších měsících?

06.08.2020, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Krize se začíná projevovat už i na hypotečním trhu. Co čekat v dalších měsících?

Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje.


Na odmítavý přístup bank mohou narazit nejen žadatelé, kteří si prošli insolvencí, ale i pendleři a zástupci rizikových povolání v cestovním ruchu či pohostinství, na které některé banky uvalily přísnější metr. Možnost dosáhnout na hypotéku se nicméně vzdaluje nejen těmto skupinám.
I přes snížení úrokové sazby na průměrných 2,3 procenta, částečné uvolňování limitů na hypotéky ze strany ČNB či vládní návrh na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, který čeká na schválení v klasickém legislativním procesu, došlo v květnu k nejnižšímu počtu poskytnutých hypoték za posledních deset let. „Problém vidím v tom, že se podmínky bank chaoticky měnily ze dne na den a běžní klienti šli stranou. Přitom právě banky mají na směřování krize obrovský vliv. Do budoucna by tak bylo na místě se lépe připravit a jednat koncepčněji. Tím spíše, že větší vlnu nezaměstnanosti a finančních potíží lze teprve čekat,” komentuje situaci David Mencl, ředitel Ekonomických staveb. Jeho společnost nicméně zatím výpadek při zařizování hypoték pro klienty nepocítila. „S velkými partnery jednaly banky standardně a zájem klientů o hypotéky byl rovněž stejný jako v předešlých měsících, takže jedinou změnou byl přesun komunikace do online prostředí,” doplňuje Mencl.
Dopady na stávající a budoucí plátce hypoték
Podle průzkumu agentury IPSOS si sedmdesát procent Čechů, kteří zatím nebydlí ve vlastním, plánuje nemovitost pořídit. A pravdou je, že pokud máte vyhlédnutý dům či byt, stabilní příjem a platíte nájem, je stále výhodnější bydlet ve vlastním, zvláště vzhledem k současné výši inflace. Obecně se dá ale očekávat, že bonita žadatelů se v průměru sníží, proto zhoršení situace pravděpodobně pocítí především žadatelé o nový hypoteční úvěr. Je potřeba počítat s tím, že banka bude obezřetně stanovovat hodnotu financované nemovitosti a přihlížet k udržitelnosti příjmů žadatele. V nejbližších měsících tak zřejmě dále ubude těch, kteří si budou moci hypotéku dovolit – ať už z důvodu snížení příjmů, nebo z důvodu obav o nejistý vývoj v budoucnosti. Určitá část klientů, kteří by za normálních okolností o hypotéku žádali, tak nyní nepožádají nebo budou mít sníženou úvěrovou schopnost, a dosáhnou tak na nižší částku.
Situace českých domácností, které již hypotéku mají, pak bude jasnější ve chvíli, kdy skončí ochranná doba (po 31. 10. 2020) daná zákonem. Ten všem postiženým situací ohledně covid-19 umožňuje odklad splátek až na půl roku. Jak však ukazují příklady z praxe, informace o odkladu může sehrát roli při posuzování rizikovosti klienta u jiných úvěrů. „Původní slib, že zápis do bankovního registru o odkladu nemá mít negativní charakter tak není zcela platný. Vždy záleží na konkrétním případě, ale pro větší klid do budoucna je lepší odklad nevyužívat, pokud k němu nemáte opravdu vážný důvod. Už jen z hlediska toho, že splnění závazku se nevyhnete, a zbytečně budete hradit úroky, které nabíhají i po dobu odkladu,“ vysvětluje Mencl.
Hypotéka po insolvenci
Podobně specifické jsou případy s insolvencemi. Poskytování hypoték lidem v oddlužení není sice zakázáno žádným právním předpisem, ale banky i nebankovní poskytovatelé jsou v těchto případech obezřetní, a to z důvodu obav nízké solventnosti těchto osob – tím spíše v dnešní době. V případě posuzování solventnosti klienta proto hraje roli důvod a průběh insolvence. Navíc zejména bankovní domy neposkytují hypotéky ani po dobu pěti let po ukončení insolvenčního řízení, kdy jsou jejich účastníci povinně ze zákona evidováni v insolvenčním rejstříku. Stejně tak to platí, když je v insolvenčním řízení pouze jeden z žadatelů – manželů. „Nikdy nevíme, zdali banka, která dnes úvěry po vymazání registru poskytuje, bude úvěry poskytovat ještě za půl roku. Mnoho bank má pro klienty po insolvenci zavřené dveře, a neumožňuje jim tak řešit vlastní bydlení hypotékou. Zbylé banky, které ještě po vymazání z registru financují, velmi přísně zkoumají důvody vzniku insolvence a také jaké procento dluhu žadatel v insolvenci zaplatil,” říká David Mencl.
Čas je přitom pro dobré řešení bydlení důležitým faktorem. „Hypotéka je výhodná, pokud ji splácíte dlouho a využijete efekt inflace a růstu hodnoty nemovitostí. Když čekáte na schválení, pět let v insolvenci a další čtyři roky na výmaz z registrů, jste rázem o deset let starší. Pokud tento cyklus ukončíte v padesáti letech, možnosti hypotéky se výrazně zmenší. Pokud v šedesáti letech, už jsou prakticky nulové,” doplňuje Mencl. Přirozeně se zkracujícím se věkem také výrazně roste nárok banky na bonitu (příjmy) žadatele. Je tedy zřejmé, že utratit deset let produktivního života splácením insolvence místo splácením své nemovitosti může být fatální.
Foto: pixabay.com
Zdroj: Communication Lab, s. r. o.
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama