Srpnový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále zhoršovaly, tempo zhoršování však bylo nejmírnější od srpna 2022. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v srpnu zmírnil pokles výroby a nových objednávek. V tuzemském zpracovatelském sektoru pokračuje růst nákladů, prodejní ceny ale klesly, což ukazuje, že výrobci vstřebávají vyšší náklady do svých marží s cílem zachovat si cenovou konkurenceschopnost.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v srpnu vzrostl z červencových 43,8 na úroveň 46,7. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 44,0.Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již sedmadvacátý měsíc v řadě.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v srpnu zmírnilo tempo poklesu výroby i nových zakázek. Pokles nových zakázek byl nejmírnější od srpna 2022. Na straně nových objednávek je patrná slabost jak domácí poptávky, tak poptávky v Evropě, zlepšení je ale u některých firem reportováno na trzích v Asii a Africe.
V srpnu dle PMI průzkumu pokračoval pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, a ačkoliv byl pokles nejmírnější od letošního května, tak trend k poklesu zaměstnanosti v případě tuzemského zpracovatelského sektoru trvá od října 2022.
V srpnu se dle průzkumu PMI zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců: optimismus vzrostl na své tříměsíční maximum. Růst optimismu byl dle PMI průzkumu založen na uvádění nových produktů a očekávání oživení poptávky na evropských trzích.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI hlásí, že v srpnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále pokračoval růst nákladů a byť růst nákladů se v porovnání s červencem zmírnil, tak zůstává poměrně výrazný. Na straně nákladů jsou zmiňovány mj. problémy v lodní dopravě včetně narušení dodávek v přístavech. Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru ale v srpnu mírně klesly s tím, jak se firmy snaží v prostředí slabší poptávky zachovat si cenovou konkurenceschopnost.
Firmy v tuzemském zpracovatelském sektoru tak vstřebávají vyšší náklady do svých ziskových marží, což je dobrá zpráva pro výhled inflace.
Průzkumy PMI naznačují, že situace ve zpracovatelském průmyslu zůstává slabá obecně napříč Evropou. V případě tuzemského zpracovatelského průmyslu lze ale srpnový průzkum odznačit za relativně příznivý, neboť celkový PMI indikátor vzrostl na své dvouleté maximum při zmírnění poklesu výroby a nových objednávek. Na straně vývoje cen je dobrou zprávou, že firmy se snaží absorbovat rostoucí náklady do svých marží a prodejní ceny v tuzemském zpracovatelském sektoru mírně klesají.Z pohledu měnové politiky srpnový PMI průzkum sám o sobě naznačuje, že ČNB má i nadále prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb, celkový výčet faktorů pro snižování úroků či pro případnou pauzu v tomto procesu byl ale v posledních týdnech smíšený.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor