Celkový PMI indikátor se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu zvýšil z úrovně 44,7 na 46,1 bodu, což je více, než čekal trh. PMI indikátor ovšem i nadále setrvává pod kritickou úrovní padesáti bodů, a tedy v oblasti, jež signalizuje pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Dobrou zprávou je, že se v květnu zmírnilo tempo poklesu výroby i nových objednávek, a vzrostl optimismus ohledně výhledu výroby pro příštích 12 měsíců.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu vzrostl z dubnové úrovně 44,7 na úroveň 46,1. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 45,5.
Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již čtyřiadvacátý měsíc v řadě. Na úrovni 46,1 je ovšem PMI indikátor na druhé nejsilnější úrovni od srpna 2022: silnější byl pouze letos v březnu, kdy se vyšplhal na 46,2 bodu.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu zmírnilo tempo poklesu nových zakázek. Pokles exportních objednávek byl nejmírnější od dubna 2022.
Podnikatelé v tuzemském zpracovatelském sektoru ovšem i nadále zmiňují slabou poptávku na klíčových exportních trzích včetně Německa. Dle PMI průzkumu se v květnu zmírnil také pokles výroby v tuzemském zpracovatelském sektoru: tempo poklesu výroby bylo dle PMI průzkumu druhé nejmírnější za více než celý uplynulý rok.
Poměrně silným tempem ovšem letos v květnu pokračoval pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, přičemž trend k poklesu zaměstnanosti v případě tuzemského zpracovatelského sektoru trvá od října 2022. Celkově se v květnu dle průzkumu PMI zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců: optimismus se vyšplhal na svou druhou nejvyšší úroveň vykázanou v uplynulých dvou letech.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI naznačuje, že v květnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu rostly náklady nejmírněji od letošního února. Růst nákladů ve zpracovatelském sektoru byl v květnu jen mírný a někteří respondenti PMI průzkumu zmínili pokles cen ze strany svých dodavatelů. Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostly o něco ostřejším tempem, jež bylo nejsilnější od loňského dubna, cenový růst na straně prodejních cen byl ale přesto poměrně mírný.
SHRNUTÍ:
Květnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí zmírnění poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Dobrou zprávou je zmírnění poklesu výroby a nových objednávek. Přesto ale tuzemští výrobci zmiňují slabou poptávku na klíčových exportních trzích včetně Německa. Jak náklady, tak prodejní ceny v tuzemském zpracovatelském sektoru v květnu rostly, v obou případech šlo ale o nepatrný cenový růst. Celkově se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu zlepšil optimismus ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců.
I nadále předpokládám, že v průběhu letních měsíců by mohl celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl atakovat kritickou úroveň padesáti bodů, což by z pohledu PMI průzkumu znamenalo návrat k růstu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR KNKTR
Komentář Radomíra Jáče: PMI ve zpracovatelském průmyslu za květen 2024
03.06.2024, Autor: Z blogosféry