e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k zveřejněným údajům o vývoji cen výrobců (cenové indexy PPI) v ČR za letošní červen

23.07.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k zveřejněným údajům o vývoji cen výrobců (cenové indexy PPI) v ČR za letošní červen

Meziroční růst cen průmyslových výrobců se v červnu vyhoupl nad šest procent, což představuje nejsilnější dynamiku růstu cen v průmyslu od května 2011. Zrychlení meziročního růstu cen je patrné napříč většinou odvětví zpracovatelského průmyslu.
Za zmínku stojí zrychlení růstu cen základních kovů, základních farmaceutických výrobků, počítačů, elektroniky a optických přístrojů a v neposlední řadě dřeva a papíru. Zrychlení cenového růstu ve většině odvětví zpracovatelského průmyslu je spolu se skutečností, že růst cen průmyslových výrobců překonal očekávání ČNB, významnou zprávou z pohledu měnové politiky. Růst výrobních cen v průmyslu, ale také v zemědělství, je faktorem hovořící pro další zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v červnu zrychlily meziroční růst z 5,1 procenta na 6,1 procenta, zatímco trh čekal růst na úrovni 5,9 procenta. ČNB ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců ve druhém čtvrtletí vzrostou v průměru o 4,3 procenta, skutečně vykázaný cenový růst za celé čtvrtletí ale činí 5,3 procenta. Na úrovni 6,1 procenta je meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu nejsilnější od května 2011.
V případě zemědělských výrobců meziroční růst výrobních cen v červnu zrychlil ze 4,4 procenta na 5,8 procenta. Tahounem červnového zrychlení meziročního růstu výrobních cen v zemědělství byly ceny v živočišné výrobě, jež se přehouply do meziročního zvyšování. Ceny v rostlinné výrobě meziročně rostou již řadu měsíců, v samotném červnu se ale tempo jejich růstu zmírnilo. Přesto ale cen v rostlinné výrobě rostou výrazně, v červnu meziročně o devět procent, a stále tak platí konstatování, že se růst cen v rostlinné výrobě může přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, což může posílit tlaky směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele.
ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 3,9 procenta, skutečně vykázaný růst činil 3,8 procenta, dynamika cenového růstu se ale v jednotlivých měsících druhého čtvrtletí jasně zrychlovala.
Růst cen průmyslových výrobců byl v červnu prudší, než se čekalo, zrychlení se zároveň týkalo většiny odvětví zpracovatelského průmyslu. Průmysloví výrobci čelí jak rostoucím cenám surovin, tak výpadkům v dodávkách potřebných dílů, což zvyšuje jejich náklady, vzhledem k silné poptávce odběratelů ale mohou výrobci své vyšší náklady snáze promítnout do prodejních cen. Lze předpokládat, že si ceny průmyslových výrobců udrží silný meziroční růst v oblasti 5 % až 6 % i do dalších měsíců a čtvrtletí. Zrychlení růstu hlásí také výrobní ceny v zemědělství. Vzhledem k rostoucí poptávce ze strany finálních spotřebitelů se mohou rostoucí ceny výrobců snadněji promítnout i do koncových cen, tedy do růstu spotřebitelské inflace.Vývoj cen výrobců je tak signálem pro ČNB, aby pokračovala ve zvyšování svých úrokových sazeb.
Nejbližší zvýšení úroků ČNB, tedy druhé ve stávající sérii, čekáme na zasedání bankovní rady 5. srpna, zvýšení sazeb se ale následně dočkáme velmi pravděpodobně také na zářijovém zasedání bankovní rady a následně i v listopadu. Repo sazba ČNB by se ve zbytku letošního roku mohla vyšplhat z aktuální hladiny 0,50 procenta na úroveň 1,25 procenta.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Rating USA klesá: Moody’s varuje před fiskální katastrofou

24.05.2025, Autor: red

Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států z nejvyššího stupně Aaa na Aa1. Tento krok, který znamená, že USA poprvé v historii nemají nejvyšší hodnocení u žádné z velkých ratingových agentur, zesiluje obavy investorů o udržitelnost amerického fiskálního vývoje. Co to znamená pro globální trhy a jak se to dotkne nás v Česku?

Signály recese: Na co si dát pozor v roce 2025

24.05.2025, Autor: red

Dnešní doba nám přináší smíšené zprávy o stavu globální i české ekonomiky. Zatímco některé indikátory varují před možnou recesí – od poklesu důvěry v ekonomiku až po obchodní války – jiné ukazují na stabilitu a mírný růst. Na co si tedy dát pozor a jak se připravit na nejistou budoucnost?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Cla dusí americký obchod: Proč maloobchodní tržby v USA klesají?

22.05.2025, Autor: Josef Neštický

Maloobchodní tržby v USA vykazují slabé výsledky a za viníka se stále častěji označují vysoká cla, která zvyšují ceny a tlumí spotřebitelskou poptávku. Jaké jsou příčiny tohoto vývoje a co to znamená pro globální ekonomiku, včetně České republiky? Pojďme se podívat na data a širší souvislosti.

Koruna na dovolené: Jak měnový kurz mění naše cestovní plány

21.05.2025, Autor: red

Kurz české koruny má větší vliv na naši dovolenou, než si možná uvědomujeme. Dnes, kdy se koruna drží na relativně silné úrovni kolem 24,95 Kč za euro, můžeme v zahraničí utrácet s větší lehkostí – ale je to skutečně tak jednoduché? Pojďme se podívat, jak měnové výkyvy ovlivňují ceny zájezdů, naše rozhodování a co můžeme čekat v budoucnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Mzdy podle profesí: Kde se vydělává nejvíc a proč?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaké jsou průměrné mzdy v České republice v květnu 2025 a proč se tak liší podle profesí či regionů? Data ukazují rostoucí příjmy, ale také přetrvávající nerovnosti – ať už mezi IT specialisty a prodavači, nebo mezi Prahou a Karlovarským krajem. Pojďme se podívat, co za tím stojí a kam směřujeme.

Mateřská v roce 2025: Vyšší sazby, ale pro koho?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Nové sazby peněžité pomoci v mateřství (PPM) přinesly v roce 2025 mírné navýšení redukčních hranic, což znamená vyšší dávky především pro ženy s nadprůměrnými příjmy. Jaké jsou konkrétní změny, koho se dotknou a co můžeme čekat v budoucnu? Pojďme se podívat, jak se mateřská vyvíjí a zda skutečně odpovídá potřebám českých rodin.

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama