e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k zpřesněným údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za loňské 3. čtvrtletí

11.01.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k zpřesněným údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za loňské 3. čtvrtletí

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské třetí čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní pokles HDP na úrovni 0,2 %, meziroční růst HDP byl ovšem snížen z původně uváděných 1,7 % na 1,5 %.

Oproti dříve zveřejněným údajům hlásí nejčerstvější data prudší než původně odhadovaný pokles vládní spotřeby a méně, než se původně odhadovalo, přispěly k meziročnímu růstu HDP v loňském třetím čtvrtletí zásoby.

Základní obrázek situace v české ekonomice se ale po aktuálním zpřesnění údajů o HDP nemění: v meziročním vyjádření výrazně klesá spotřeba domácností a také spotřeba vlády, kladný příspěvek k meziročnímu růstu HDP měly naopak investiční výdaje, zahraniční obchod a také vývoj stavu zásob.

Na spotřebitele nepříznivě dopadá vysoká inflace, která vede k propadu jejich reálných příjmů, což vede k poklesu spotřeby domácností jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním vyjádření.

Základní poselství o výkonu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí se nemění: HDP mezičtvrtletně klesl o 0,2 % s tím, jak zejména na spotřebu domácností dopadá vysoká inflace, jež má nepříznivý vliv na reálné příjmy.

Vysoká inflace bude mít na spotřebu domácností nepříznivý vliv zřejmě ještě minimálně jak v závěrečném čtvrtletí 2022, tak v prvním čtvrtletí letošního roku.

Za celý rok 2022 v souvislosti se zpřesněnými údaji za loňské třetí čtvrtletí nyní očekávám růst HDP na úrovni 2,4 % poté, co v roce 2021 vykázala česká ekonomika růst 3,5 %.

Klíčovou součástí dnes zveřejněných údajů za loňské třetí čtvrtletí jsou statistiky sektorových účtů, jež popisují situaci domácností a firem z pohledu jejich příjmů, výdajů a úspor.

V případě domácností pokračuje pokles reálných příjmů, což v situaci vysoké inflace není překvapivé a spotřeba domácnostní následně klesá.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v loňském třetím čtvrtletí klesl meziročně o 5,2 % a v mezičtvrtletním vyjádření ztratil 2,3 %.

Reálná spotřeba na obyvatele se meziročně propadla o 7,8 %, mezičtvrtletní pokles reálné spotřeby činil 3,3 %.

Na straně domácností byla patrná nejistota a obavy z dalšího vývoje: pokles spotřeby byl výraznější, než pokles příjmů, cože znamená, že domácnosti ve třetím čtvrtletí navýšily sklon k úsporám.

Míra úspor v celkovém důsledku vzrostla meziročně o 1,9 procentního bodu, mezičtvrtletně narostla o 2,2 procentní bodu a jednalo se o první mezičtvrtletní nárůst míry úspor v loňském roce poté, co první a druhé čtvrtletí byly ve znamení jasného poklesu míry úspor. Celkově míra úspor domácností v loňském třetím čtvrtletí činila dle sezónně očištěných údajů 16,7%: z pohledu jednotlivých čtvrtletí se jednalo o nejvyšší úroveň od počátku roku 2022 a z historického pohledu má tento ukazatel prostor pro další pokles.

Do nejbližších čtvrtletí lze spíše pokles míry úspor domácností, což tomuto sektoru pomůže se alespoň částečně vypořádat s vyšší inflací, v průběhu roku 2023 by se ale pokles míry úspor mohl zastavit.

Na straně nefinančních podniků v loňském třetím čtvrtletí vzrostla míra zisku meziročně z úrovně 45,1 % na úroveň 46,6 %: podnikům se v průměru dařilo zvyšovat ziskové marže.

Míra investic nefinančních podniků ve třetím čtvrtletí klesla z 30,0 % na 29,1 %.

V situaci, kdy dochází k ochlazení celkového výkony české ekonomiky vyjádřeno ukazatelem HDP, není míra poklesu investic nefinančních podniků překvapivá a tato tendence bude pravděpodobně patrná v údajích také v závěrečném čtvrtletí roku 2022.

RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Foto: Pixabay

Zdroj: Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama