Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %. Detailnější pohled na vývoj jednotlivých položek spotřebního koše ukazuje prohloubení meziročního poklesu cen potravin a zpomalení meziročního růstu cen u řady položek, jež náleží do tzv. jádrové inflace. Mírně se zrychlil meziroční růst u nákladů na bydlení, zrychlil se růst cen v dopravě včetně cen pohonných hmot. Data o březnové inflaci, jež hlásí stabilizaci meziročního růstu spotřebitelských cen na úrovni inflačního cíle, potvrzují prostor pro další snižování úrokových sazeb ČNB.
Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny na úrovni 2,0 %, v souladu s očekáváním finančního trhu.
ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února odhadovala březnovou meziroční inflaci na úrovni 2,9 %, viditelně pod prognózou centrální banky však vyšla inflace již i za letošní leden a únor. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace na úrovni dvouprocentního inflačního cíle ČNB a očekáváme, že okolo dvou procent bude inflace kolísat i v dalších měsících.
Za březnovou stabilitou meziroční inflace se skrývá působení protichůdných faktorů. Ceny potravin prohloubily svůj meziroční pokles: z únorového poklesu o 4,8 % na 5,9 % v březnu. Zpomalení meziročního cenového růstu hlásí řada položek spadajících do tzv. jádrové inflace: zmínku si zaslouží odívání a obuv, stravování a ubytování anebo bytové vybavení. Růst cen naopak zrychlil v položce doprava, kde se promítl jak růst cen pohonných hmot, tak vyšší poplatek za dálniční známku. Nepatrně se zrychlil růst u nákladů na bydlení (například nájemné z bytu či teplo a teplá voda).
Údaj o jádrové inflaci, která v rámci všech indikátorů vývoje spotřebitelských cen zřejmě nejlépe mapuje domácí cenové tlaky, ČNB teprve zveřejní v průběhu dneška. Předpokládáme, že jádrová inflace vykáže mírný pokles z únorové úrovně 2,8 %. Prognóza samotné centrální banky pro letošní březen činila 3,3 %, jádrová inflace ovšem vyšla pod odhadem ČNB již také v lednu a únoru.
Meziroční inflace v březnu zůstala beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním trhu a pod prognózou ČNB. Kolem dvouprocentního inflačního cíle by měl meziroční cenový růst oscilovat i v dalších měsících, přičemž v červnu a po většinu třetího čtvrtletí se inflace může nacházet dokonce pod dvouprocentní úrovní. Za celý letošní rok odhadujeme celoroční průměrnou inflaci na úrovni 2,0 % poté, co v roce 2023 růst spotřebitelských cen činil 10,7 %. Pro ČNB je to signál, že úrokové sazby mohou dále klesat: inflace je pod prognózou centrální banky, koruna je ale naopak zhruba o dva a půl procenta slabší. Předpokládáme proto, že se bankovní rada bude i nadále držet svého dosavadního přístupu, kdy letos v únoru i březnu snížila úrokové sazby vždy o půl procentního bodu. Z dnešního pohledu očekáváme snížení úroků o půl procentního bodu i na příštím zasedání bankovní rady ČNB, jež se bude konat 2. května.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor