Apogeo
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za letošní první čtvrtletí

01.06.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za letošní první čtvrtletí

Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí hlásí silnější celkový růst české ekonomiky, než signalizoval předběžný odhad prezentovaný koncem dubna. Zpřesněná a detailní statistika HDP reportuje pro první čtvrtletí růst 0,9 % mezičtvrtletně a 4,8 % meziročně, což je v obou případech o 0,2 procentního bodu nad předběžným odhadem. Jakkoliv data za letošní první čtvrtletí hlásí velmi solidní výkon české ekonomiky, tak do dalších čtvrtletí je třeba připravit se na výrazné zpomalení kvůli vysoké inflaci a v případě meziročního růstu též kvůli méně příznivé srovnávací základně.
Mezičtvrtletní růst HDP byl tažen především hrubou tvorbou fixního kapitálu, tedy investičními výdaji, a čistými exporty, tedy zahraničním obchodem. Spotřeba domácností v letošním prvním kvartálu mezičtvrtletně klesla, zřejmě pod vlivem rostoucí inflace a jejího dopadu na sentiment a reálné příjmy spotřebitelů. Nepříznivý příspěvek k mezičtvrtletnímu výkonu HDP měl také vývoj zásob a spotřeba vlády.
Meziroční růst HDP zrychlil z 3,6 % zaznamenaných v loňském závěrečném čtvrtletí na 4,8 % v letošních prvních třech měsících, přičemž tahounem meziročního růstu HDP byly všechny složky domácí poptávky, v prvé řadě spotřeba domácností. Spotřeba domácností profitovala z velmi příznivých efektů nízké meziroční srovnávací základy. Vliv těchto efektů ale v průběhu druhého čtvrtletí vyprchá a naopak se větší silou projeví vysoká inflace a její negativní dopad na reálné příjmy domácností. V prvním čtvrtletí měly na meziroční růst HDP příznivý vliv také investiční výdaje, vývoj zásob a spotřeba vlády. Vliv čistých exportů, tedy zahraničního obchodu, byl nepříznivý s tím, jak vývozy meziročně nepatrně klesly, zatímco dovozy dále rostly. Na exportech se nepříznivě projevuje geopolitická situace a také stále přetrvávající problémy na straně zásobování v průmyslu.
Na straně tvorby HDP byl mezičtvrtletní růst tažen výkonem napříč sektory ekonomiky: především v průmyslu a stavebnictví, ale také ve službách a v zemědělství. V meziročním vyjádření byl patrný růst zejména ve službách, v prvé řadě ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Na zpracovatelský průmysl i nadále dopadal nedostatek potřebných komponent, především v automobilkách, a hrubá přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu v meziročním vyjádření klesla.
Výsledky za první čtvrtletí naznačují, že celoroční růst HDP může být mírně silnější než námi dosud očekávané 1 %. Nicméně, počínaje druhým čtvrtletím uvidíme i pod vlivem méně příznivých statistických efektů srovnávací základny výrazné zpomalení meziročního růstu české ekonomiky a ve druhém pololetí zřejmě uvidíme i meziroční pokles HDP. Za celý rok 2022 HDP zřejmě poroste o méně než 1,5 %, když v roce 2021 činil celoroční růst české ekonomiky 3,3 %.
Z pohledu ČNB byl růst HDP silnější, než pro první čtvrtletí přepokládala květnová prognóza z dílny centrální banky, jež počítala s mezikvartální stagnací HDP a s meziročním růstem o 3,8 %. Spotřeba domácností, jež v prvním čtvrtletí vykázala meziroční růst 8,5 %, se ale chovala přesně v souladu s prognózou ČNB a v tomto smyslu by chování spotřebitelů v letošním prvním čtvrtletí nemělo do úvah centrálních bankéřů přinést nějaký zásadní impuls.
RADOMÍR JÁČ, Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: Knktr


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Poplatky za televizi a rozhlas: Co hrozí při neplacení?

28.05.2025, Autor: Josef Neštický

Od května platí české domácnosti za veřejnoprávní média více – celkem 205 korun měsíčně. Co ale hrozí, když poplatek ignorujeme? A jak se změnila pravidla v digitální éře, kdy i chytrý telefon může být důvodem k platbě?

Exekuce: Jak zjistit, zda vás postihla, a co s tím dělat

27.05.2025, Autor: Josef Neštický

Máte pocit, že by na vás mohla být uvalena exekuce, ale nevíte, jak to ověřit? V České republice je několik jednoduchých způsobů, jak zjistit, zda jste v exekučním řízení, a co proti tomu podniknout. Pojďme se podívat, jak na to, a proč je důležité jednat rychle.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Americká ekonomika v potížích: Obchodní příměří s Čínou nepomáhá

26.05.2025, Autor: Josef Neštický

Americká ekonomika zůstává pod tlakem, i když dočasné obchodní příměří s Čínou přineslo krátkodobou úlevu na trzích. Podle průzkumu agentury Reuters však slabé vyhlídky přetrvávají – pokles HDP a klesající spotřebitelská důvěra varují před rizikem recese. 

Rating USA klesá: Moody’s varuje před fiskální katastrofou

24.05.2025, Autor: red

Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států z nejvyššího stupně Aaa na Aa1. Tento krok, který znamená, že USA poprvé v historii nemají nejvyšší hodnocení u žádné z velkých ratingových agentur, zesiluje obavy investorů o udržitelnost amerického fiskálního vývoje. Co to znamená pro globální trhy a jak se to dotkne nás v Česku?

Signály recese: Na co si dát pozor v roce 2025

24.05.2025, Autor: red

Dnešní doba nám přináší smíšené zprávy o stavu globální i české ekonomiky. Zatímco některé indikátory varují před možnou recesí – od poklesu důvěry v ekonomiku až po obchodní války – jiné ukazují na stabilitu a mírný růst. Na co si tedy dát pozor a jak se připravit na nejistou budoucnost?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Cla dusí americký obchod: Proč maloobchodní tržby v USA klesají?

22.05.2025, Autor: Josef Neštický

Maloobchodní tržby v USA vykazují slabé výsledky a za viníka se stále častěji označují vysoká cla, která zvyšují ceny a tlumí spotřebitelskou poptávku. Jaké jsou příčiny tohoto vývoje a co to znamená pro globální ekonomiku, včetně České republiky? Pojďme se podívat na data a širší souvislosti.

Koruna na dovolené: Jak měnový kurz mění naše cestovní plány

21.05.2025, Autor: red

Kurz české koruny má větší vliv na naši dovolenou, než si možná uvědomujeme. Dnes, kdy se koruna drží na relativně silné úrovni kolem 24,95 Kč za euro, můžeme v zahraničí utrácet s větší lehkostí – ale je to skutečně tak jednoduché? Pojďme se podívat, jak měnové výkyvy ovlivňují ceny zájezdů, naše rozhodování a co můžeme čekat v budoucnu.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Mzdy podle profesí: Kde se vydělává nejvíc a proč?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaké jsou průměrné mzdy v České republice v květnu 2025 a proč se tak liší podle profesí či regionů? Data ukazují rostoucí příjmy, ale také přetrvávající nerovnosti – ať už mezi IT specialisty a prodavači, nebo mezi Prahou a Karlovarským krajem. Pojďme se podívat, co za tím stojí a kam směřujeme.

Mateřská v roce 2025: Vyšší sazby, ale pro koho?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Nové sazby peněžité pomoci v mateřství (PPM) přinesly v roce 2025 mírné navýšení redukčních hranic, což znamená vyšší dávky především pro ženy s nadprůměrnými příjmy. Jaké jsou konkrétní změny, koho se dotknou a co můžeme čekat v budoucnu? Pojďme se podívat, jak se mateřská vyvíjí a zda skutečně odpovídá potřebám českých rodin.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama