e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k průzkumu ČSÚ o spotřebitelské a podnikatelské důvěře za letošní leden

25.01.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k průzkumu ČSÚ o spotřebitelské a podnikatelské důvěře za letošní leden

Důvěra v tuzemské ekonomice v lednu vzrostla, zejména díky lepší náladě mezi podnikateli, avšak zlepšila se i důvěra spotřebitelů. V případě podnikatelů se důvěra zlepšila zejména ve stavebnictví, dále v průmyslu a také ve službách, zatímco obchod hlásí zhoršení nálady. Podnikatelé v průmyslu a též ve stavebnictví zároveň pro příští tři měsíce očekávají výrazné zrychlení růstu prodejních cen.Nálada spotřebitelů se zlepšila jen mírně s tím, jak domácnosti lépe hodnotí svou stávající finanční situaci a jejich obavy ohledně vývoje nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících se snížily, na druhou stranu se ale zvýšil pesimismus ohledně vývoje jejich finanční situace na příštích dvanáct měsíců.
Důvěra v tuzemské ekonomice v lednu vzrostla, přičemž šlo o první meziměsíční zlepšení důvěry od loňského června. Za lednovým nárůstem celkové důvěry v tuzemské ekonomice stojí především zlepšení důvěry ve stavebnictví, průmyslu a službách, mírně se ale zlepšila také nálada mezi spotřebiteli. Zhoršení důvěry tak na počátku letošního roku hlásí pouze obchod.
V případě průmyslu se zlepšila očekávání ohledně poptávky do dalších měsíců včetně exportu, výrazně vyšší optimismus do dalších měsíců je patrný ohledně celkové ekonomické situace.
Ze čtvrtletního průzkumu je patrné, že se na začátku letošního prvního čtvrtletí v porovnání se závěrečným kvartálem loňského roku zvýšilo využití výrobních kapacit v průmyslu. Coby hlavní bariéra růstu průmyslové produkce je i nadále vnímán nedostatek materiálu a potřebných zařízení, problém je ale vnímán o něco méně výrazně než v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí. Očekávání růstu prodejních cen pro příští tři měsíce se v případě průmyslu v lednu dostalo na své historické maximum.
Nálada ve stavebnictví se zlepšila díky výraznému zlepšení hodnocení stávající i očekávané poptávky a stavební činnosti v příštích třech měsících. Také v případě stavebnictví se indikátor očekávaného vývoje prodejních cen v příštích třech měsících dostal na své nové historické maximum.
Důvěra v české ekonomice vykročila do nového roku pomyslnou pravou nohou zejména díky lepší důvěře na straně podnikatelů. Zároveň je ale zřejmé, že průmysl i nadále výrazně svazují problémy v dodávkách potřebných dílů a materiálu. Pozornost také poutá růst inflačních očekávání mezi podnikateli v průmyslu a stavebnictví.
Celkově lednový průzkum nálady v české ekonomice naznačuje, že by se hospodářská aktivita mohla v porovnání se závěrečnými měsíci loňského roku zvýšit. Alarmem zůstávají vysoká inflační očekávání v některých odvětvích, zde by se ale mohla situace zlepšovat od jarních měsíců s tím, jak by mohly polevit cenové tlaky na straně komodit a zlepšení situace v zásobování v průmyslu by mohlo vést k poklesu souvisejících nákladů.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Mzdy podle profesí: Kde se vydělává nejvíc a proč?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaké jsou průměrné mzdy v České republice v květnu 2025 a proč se tak liší podle profesí či regionů? Data ukazují rostoucí příjmy, ale také přetrvávající nerovnosti – ať už mezi IT specialisty a prodavači, nebo mezi Prahou a Karlovarským krajem. Pojďme se podívat, co za tím stojí a kam směřujeme.

Mateřská v roce 2025: Vyšší sazby, ale pro koho?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Nové sazby peněžité pomoci v mateřství (PPM) přinesly v roce 2025 mírné navýšení redukčních hranic, což znamená vyšší dávky především pro ženy s nadprůměrnými příjmy. Jaké jsou konkrétní změny, koho se dotknou a co můžeme čekat v budoucnu? Pojďme se podívat, jak se mateřská vyvíjí a zda skutečně odpovídá potřebám českých rodin.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu.

Komentář k předběžným údajům o inflaci v ČR za letošní duben

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dle předběžných údajů klesl pod 2 %, konkrétně na 1,8 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB. Zmírnění meziroční inflace bylo v dubnu taženo cenami potravin, alkoholu a tabáku, a cenami energií, kam spadají také pohonné hmoty.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama