e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za druhé čtvrtletí letošního roku

03.08.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za druhé čtvrtletí letošního roku

Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP a k rekordnímu růstu v meziročním vyjádření, výsledek nicméně zaostal za očekáváním trhu.


Rozvolňování omezení souvisejících s pandemií sice vedlo k nárůstu spotřeby domácností, na celkovém výkonu ekonomiky se ale nepříznivě projevil nedostatek komponent v řadě průmyslových odvětví, což je faktor brzdící výrobu a následně také exporty. Česká ekonomika má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích, mezikvartální tempo růstu HDP by se mělo ve zbytku letošního roku v porovnání s druhým čtvrtletím zrychlit. Výsledek HDP za druhé čtvrtletí je nicméně varováním, že výpadky či zpožďování v dodávkách potřebných komponent v průmyslu jsou faktorem, jenž může na post-pandemické oživení ekonomiky přinejmenším na přechodnou dobu výrazně dopadnout.
Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP o 0,6 %, což je slabší výsledek, než čekal trh. Očekávání na finančním trhu se pohybovala na úrovni mezičtvrtletního růstu HDP okolo 2,0 %. V meziročním vyjádření vykázal růst HDP rekordní růst na úrovni 7,8 %, trh ovšem počítal s růstem 9,2 %. Velmi silný meziroční růst HDP souvisí se statistickými efekty nízké srovnávací základny, tedy s velmi slabým výkonem HDP ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy česká ekonomika zápasila s uzavírkami v souvislosti s první vlnou pandemie.
Na druhou stranu je výsledek HDP za letošní druhé čtvrtletí lepší než odhad ČNB, jenž počítal s růstem 0,3 % mezičtvrtletně a 6,0 % meziročně – v případě ČNB ovšem příznivě překonaly prognózu i výsledky HDP za letošní první čtvrtletí.
Mezičtvrtletí růst české ekonomiky nicméně zaostal za růstem některých ekonomik eurozóny, kde jsou údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí již k dispozici. Sousední Rakousko vykázalo velmi silný mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 4,3 %, Belgie pak 1,4 %. Silněji rostly i větší ekonomiky jako Francie, kde HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,9 % a Španělsko s růstem 2,8 %.
Dle vyjádření ČSÚ táhla českou ekonomiku ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru spotřeba domácností, na níž se příznivě projevuje uvolnění omezení v maloobchodu a ve službách, brzdou byly naopak výpadky dodávek potřebných dílů v průmyslu, což zpožďuje výrobu. V meziročním vyjádření byly tahounem růstu HDP investiční výdaje a zahraniční poptávka, k oživení se vydala také spotřeba domácností. Na straně tvorby HDP byl v mezičtvrtletním vyjádření patrný nárůst výkonu v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, kde se příznivě projevilo rozvolnění uzavírek. V meziročním vyjádření byl tahounem růstu hrubé přidané hodnoty průmysl, navzdory zmíněným problémům v dodávkách potřebných komponent. Pohled na detailní statistiky HDP za letošní druhé čtvrtletí bude nepochybně velmi zajímavý, nicméně na tyto detaily si musíme počkat až do 31. srpna, kdy je ČSÚ bude publikovat.
Pro třetí čtvrtletí lze čekat zrychlení mezičtvrtletního růstu HDP, meziroční dynamika naopak zpomalí, neboť se již nezopakují příznivé statistické efekty nízké meziroční srovnávací základny, jež působily v letošním druhém čtvrtletí. Za celý rok 2021 by měl růst HDP překonat tři procenta a v roce 2022 by měl růst české ekonomiky dále zrychlit, v celoročním vyjádření až k úrovní pěti procent. Spotřeba domácností a investiční výdaje firem mají nakročeno k růstu, silná je i poptávka na exportních trzích, otázkou ovšem je, jak rychle se zlepší situace v oblasti dodávek potřebných surovin a dílů v průmyslu.
Údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí sice zaostaly za očekáváním trhu, růst byl ale silnější, než čekala ČNB.Centrální banka ve své květnové prognóze odhadovala růst HDP České republiky za celý letošní rok na úrovni 1,2 % a skutečný růst bude nepochybně znatelně robustnější. Předběžný údaj o HDP za letošní druhé čtvrtletí tak nestojí v cestě dalšímu zvýšení úrokových sazeb ČNB: na blížícím se zasedání 5. srpna lze čekat zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,75 % a další zvýšení úroků bude velmi pravděpodobně následovat také na zasedání bankovní rady v září a v listopadu.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Koruna na dovolené: Jak měnový kurz mění naše cestovní plány

21.05.2025, Autor: red

Kurz české koruny má větší vliv na naši dovolenou, než si možná uvědomujeme. Dnes, kdy se koruna drží na relativně silné úrovni kolem 24,95 Kč za euro, můžeme v zahraničí utrácet s větší lehkostí – ale je to skutečně tak jednoduché? Pojďme se podívat, jak měnové výkyvy ovlivňují ceny zájezdů, naše rozhodování a co můžeme čekat v budoucnu.

Mzdy podle profesí: Kde se vydělává nejvíc a proč?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaké jsou průměrné mzdy v České republice v květnu 2025 a proč se tak liší podle profesí či regionů? Data ukazují rostoucí příjmy, ale také přetrvávající nerovnosti – ať už mezi IT specialisty a prodavači, nebo mezi Prahou a Karlovarským krajem. Pojďme se podívat, co za tím stojí a kam směřujeme.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Mateřská v roce 2025: Vyšší sazby, ale pro koho?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Nové sazby peněžité pomoci v mateřství (PPM) přinesly v roce 2025 mírné navýšení redukčních hranic, což znamená vyšší dávky především pro ženy s nadprůměrnými příjmy. Jaké jsou konkrétní změny, koho se dotknou a co můžeme čekat v budoucnu? Pojďme se podívat, jak se mateřská vyvíjí a zda skutečně odpovídá potřebám českých rodin.

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama