Červnový PMI průzkum hlásí výraznější zhoršení podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v červnu prohloubil pokles výroby, nových objednávek, a také zaměstnanosti. Horší výsledky pro letošní červen nejsou úplným překvapením, neboť na hlubší pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu poukazovaly také PMI průzkumy pro Německo a pro eurozónu jako celek.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červnu klesl z květnové úrovně 46,1 na úroveň 45,3. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 45,8.
Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již pětadvacátý měsíc v řadě. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v červnu prohloubilo tempo poklesu výroby i nových zakázek.
Pokles nových objednávek byl nicméně letos v červnu druhý nejmírnější za více než dva uplynulé roky. Podnikatelé v tuzemském zpracovatelském sektoru zmiňují slabou poptávku na klíčových exportních trzích, napříč Evropou a také v USA. V červnu se prohloubil pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, přičemž trend k poklesu zaměstnanosti v případě tuzemského zpracovatelského sektoru trvá od října 2022. V kontextu poklesu výroby, nových objednávek a zaměstnanosti se v červnu dle průzkumu PMI zhoršilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců: optimismus klesl na nejnižší úroveň od letošního února.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI naznačuje, že se v červnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu zrychlil růst nákladů. Růst nákladů ve zpracovatelském sektoru trvá, již pátý měsíc v řadě a zrychlení růstu nákladů pozorované v červnu bylo dle průzkumu PMI taženo cenami potravin a kovů. Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru ale v červnu rostly jen mírně, řada firem se zjevně snaží zachovat si cenovou konkurenceschopnost.
Červnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí prohloubení poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Dle průzkumu se ve zpracovatelském sektoru zrychlilo tempo poklesu výroby, nových objednávek a zaměstnanosti. Přetrvávající slabá aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu zapadá do kontextu slabé poptávky na klíčových exportních trzích.
Celkově se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v červnu zhoršil optimismus ohledně výhledu výroby pro příštích dvanáct měsíců. Červnový průzkum naznačuje zrychlení růstu nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu, avšak růst prodejních cen byl jen mírný s tím, jak si řada výrobců snaží uchovat cenovou konkurenceschopnost. I nadále předpokládám, že se v letošním druhém pololetí situace zlepší a celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl by mohl atakovat kritickou úroveň padesáti bodů. To by z pohledu PMI průzkumu znamenalo návrat k růstu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Červnový průzkum ovšem naznačuje, že proces oživení aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu může být jen velmi pozvolný.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: KNKTR PR
Komentář Radomíra Jáče k PMI ve zpracovatelském průmyslu za červen 2024
02.07.2024, Autor: red