Důvěra v české ekonomice se v listopadu zlepšila, čemuž pomohla zejména lepší nálada mezi podnikateli, zlepšení důvěry je ale patrné i na straně spotřebitelů.
Na straně podnikatelů se důvěra dokonce zlepšila ve většině zkoumaných sektorů, jedinou výjimkou byl průmysl. V případě spotřebitelů se sice nálada zlepšila relativně mírně, šlo nicméně o třetí zlepšení v řadě. Smíšený je obrázek na straně cenových očekávání: ta v listopadu vzrostla v průmyslu a mezi spotřebiteli, zatímco služby, stavebnictví a maloobchod hlásí pokles cenových očekávání do příštích měsíců.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice letos v listopadu po říjnovém poklesu vzrostla a spolu s letošním červnem se dostala na nejvyšší úroveň od června 2022. Zlepšení důvěry v české ekonomice bylo v listopadu taženo zejména lepší náladou mezi podnikateli, zlepšení je ale patrné i na straně spotřebitelů.
Na straně podnikatelů se důvěra výrazně zlepšila zejména ve službách a v obchodu, zhoršení zaznamenal pouze průmysl.
Na straně spotřebitelů se nálada zlepšila třetí měsíc v řadě.
V průmyslu indikátor důvěry klesl po předchozí sérii trojího zlepšení: listopadový pokles důvěry v průmyslu byl poměrně výrazný a důvěra klesla na čtyřměsíční maximum.
Dá se předpokládat, že na tuzemský průmysl dopadá slabý výkon průmyslu v Německu a v eurozóně obecně. Zhoršil se výhled výrobní činnosti, exportů a celkové ekonomické situace. Listopadový průzkum hlásí výrazný nárůst očekávání růstu prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce, příslušný indikátor je na nejvyšší úrovni od loňského února.
V případě stavebnictví je důvěra nejvyšší od listopadu 2022.
Ve stavebnictví se zlepšil výhled na očekávanou poptávku a výrobní činnost pro příští 3 měsíce. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví klesl na nejnižší úroveň od června 2021.
Ve službách důvěra v listopadu výrazně vzrostla, na nejvyšší úroveň od května 2022: tahounem bylo jako hodnocení vývoj poptávky, tak optimismus ohledně ekonomické situace do dalších měsíců. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v listopadu klesl na nejnižší úroveň od letošního března.
V maloobchodu celkový indikátor důvěry v listopadu poměrně výrazně vzrostl a dostal se na své čtyřměsíční maximum. Tahounem bylo příznivé hodnocení celkové ekonomické situace včetně jejího výhledu do dalších měsíců. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen v maloobchodu pro příští tři měsíce v listopadu mírně klesl: na svou nejnižší úroveň od letošního května.
Na straně spotřebitelů se důvěra mírně zlepšila a nahoru zamířila třetí měsíc v řadě.
Mírně se zlepšil výhled finanční situace domácností na následujících 12 měsíců.
Indikátor očekávání cenového vývoje pro příštích dvanáct měsíců po tříměsíčním poklesu v listopadu výrazně vzrostl a je nejvyšší od prosince 2022.
Listopadový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice.
Důvěra se zhoršila pouze v průmyslu, což ale v kontextu celoevropského vývoje není překvapivé.Výrazně se zlepšila nálada ve službách: zde by mohla lepší nálada přetrvávat s tím, jak by se měla dále oživovat spotřeba domácností, a tedy také poptávka v sektoru služeb a totéž platí i pro maloobchod.
Smíšený je vývoj cenových očekávání: v mírné většině zkoumaných sektorů cenová očekávání sice klesla, průmysl a spotřebitelé však hlásí výrazný nárůst cenových očekávání.
Z pohledu ČNB dává listopadový průzkum důvěry v české ekonomice smíšené zprávy, a to kvůli nevyrovnané situaci na straně cenových očekávání v jednotlivých sektorech české ekonomiky včetně spotřebitelů, jakkoliv se ve většině sektoru v listopadu cenová očekávání zmírnila.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor