Ceny v zemědělství i v průmyslu pokračovaly v závěru loňského roku ve zrychlování růstu. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco ceny v průmyslu zaznamenaly meziroční navýšení o 2,8 %, v případě cen v zemědělství došlo dokonce k nárůstu o 8,1 %. Ceny v zemědělství přitom ještě v září klesaly. Pozadu v prosinci ovšem z tohoto pohledu nezůstala ani ostatní odvětví. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 2,6 %, ceny tržních služeb pro podniky pak o 3,8 %.
Meziměsíční vývoj zaznamenal podstatně nižší čísla, k nárůstu však došlo prakticky u všech segmentů; u průmyslu to bylo o 0,6 %, u cen v zemědělství o 1,2 %, ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, ceny stavebních prací pak o 0,1 %. Závěr roku byl tak náročný. V oblasti zemědělství vzrostly meziměsíčně například ceny vajec (o 17,3 %) či mléka (o 6,1 %), naopak klesly ceny brambor (o 6,7 %). U průmyslových výrobců šly v prosinci oproti listopadu nahoru například ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 3,4 %), klesly ceny základních kovů (o 1,1 %).
Když se podíváme na celoroční vývoj cen výrobců, v průměru za rok 2024 klesly v porovnání s předchozím rokem pouze ceny zemědělských výrobců, a to o 5,9 %. Nižší byly hlavně ceny obilovin (o 18,6 %) a vajec (o 13,2 %), vyšší naopak ceny ovoce (o 28,7 %) či skotu (o 6,6 %). Ceny průmyslových výrobců se ve srovnání s rokem 2023 v roce 2024 meziročně průměrně zvýšily o 0,8 %, ceny stavebních prací pak o 2,1 %. Překvapivě v porovnání s rokem 2023 klesly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví, bohužel však téměř neznatelně – o 0,5 %. Vyšší byly i ceny tržních služeb pro podniky, a to o 3,8 %. Největší nárůst zaznamenaly ceny za služby v oblasti zaměstnání (o 10,3 %), což je pochopitelné. Nezaměstnanost je v Česku dlouhodobě na nezdravě nízké úrovni a firmy musí vynakládat nemalé úsilí i finance, aby si dokázali zajistit nové zaměstnance.
Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Foto: Pixabay
Zdroj: Insighters