Inflace se v září mírně zvýšila. Vyplývá to z publikovaných dat ČSÚ. Oproti srpnu, kdy se inflace držela stejně jako v červenci na 2,2 %, se v září index spotřebitelských cen značící míru inflace zvýšil o 0,4 % na 2,6 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců pak v září činila 3,5 % (pro porovnání v srpnu to bylo 3,9 %).
Nízká míra inflace se v srpnu propsala i do maloobchodních tržeb, které si polepšily a reálně se zvýšily meziročně o 5,3 %. V meziměsíčním srovnání nicméně vývoj maloobchodních tržeb stagnoval.
„Největší vliv na meziroční růst cen měl zejména vývoj cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ty přešly ze srpnového poklesu o 1,8 % v zářijový růst o 0,6 %. Rostly ceny ovoce, a to o 2,8 %, zeleniny o 3,1 %, ale také polotučného trvanlivého mléka, které stouply v srpnu o 20,3 %, a ceny másla, které v září zrychlily svůj růst dokonce na 42,5 %. Zářijový vývoj spotřebitelských cen v oddíle doprava pak ovlivnily hlavně ceny pohonných hmot a olejů; v září meziročně poklesly o 11,2 %. Vzrostly také ceny dovolených s komplexními službami v oddíle rekreace a kultura, a to o 4,0 %. Nahoru šly také ceny v oddíle bydlení; vzrostly například ceny nájemného z bytu o 6,4 %, vodného o 10,9 % či stočného o 13,4 %,“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Oproti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,4 %. Meziměsíční pokles způsobily především nižší ceny v oddíle rekreace a kultura a také v oddíle doprava, kde poklesly ceny pohonných hmot a olejů o 4,8 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla v září dokonce nejnižší od října 2021; činila 35,83 Kč/l. Kvůli konci letní sezóny se v září snížily také ceny dovolených s komplexními službami, a to o 20,9 %. Naopak meziměsíční růst zaznamenaly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziměsíčně se zvýšily ceny másla o 16,0 %, polotučného trvanlivého mléka o 14,1 % či drůbežího masa o 4,1 %. Září pak bylo velkým náporem pro peněženky rodičů. Kvůli začátku nového školního roku se totiž zvýšily ceny v oddíle vzdělávání. Rostly poplatky v mateřských školách (28,4 %), poplatky za výuku jazyků (5,2 %), školné na základních uměleckých školách (1,4 %), soukromých gymnáziích a středních soukromých školách (7,1 %) či poplatky ve školních družinách (39,6 %),“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Foto: Pixabay
Zdroj: Insighters