„Publikovaná čísla ČSÚ ukázala, že se celková úroveň spotřebitelských cen v květnu oproti dubnu nezměnila, meziročně pak květnové spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 %. Ovlivnily je především mírné oboustranné cenové pohyby v téměř všech oddílech spotřebního koše,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Zatímco ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, ceny služeb naopak o 0,2 % vzrostly. V oblasti dopravy klesly meziměsíčně ceny pohonných hmot a olejů o 1,8 %. O 1,6 % se snížily i ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Dolů šly také ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti, a to o 1,1 %. V oddíle potravin a nealkoholických nápojů se oproti dubnu snížily ceny drůbežího masa o 2,0 %, ale i vepřového o 1,7 % a vajec o 4,6 %. Naopak dražší bylo máslo, jeho cena se zvýšila o 4,4 %, a brambory, které podražily oproti dubnu o 6,1 %. Spotřebitelské ceny v květnu rostly také v oddíle stravování a ubytování. Stravovací služby své ceny navýšily o 0,4 %, ubytovací pak o 2,2 %,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 5,6 %, tedy o 0,7 % nižší než v dubnu. Inflace se prolíná také s maloobchodními tržbami. Ty sice do prosince 2023 kontinuálně rok a půl klesaly, letos se jim však daří. Oproti loňskému roku pokračují v růstu, za duben se meziročně zvýšily o 5,3 %. I zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku ukazují, že se české ekonomice daří, což potvrzuje zvýšená důvěra spotřebitelů v ekonomiku. Růst pak v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala i průměrná hrubá měsíční nominální mzda, reálně vzrostla o 4,8 %,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Svoji roli zde sehrává také nízká nezaměstnanost. Ta se v Česku dlouhodobě drží až nezdravě nízko. V květnu se snížila ve všech krajích a celkově klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,6 %. Česko se celkově umisťuje již několik měsíců na nejnižších příčkách v Evropské unii, v květnu jsme měli nezaměstnanost dokonce nejnižší z unijních zemí. To vše Čechy motivuje k většímu utrácení úspor a k mírnému optimismu, pokud jde o českou ekonomiku,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Foto: Pixabay
Zdroj: Insighters PR
Komentář k vývoji spotřebitelských cen v květnu 2024
12.06.2024, Autor: Z blogosféry