Apogeo
Reklama

Komentář k průzkumu Manufacturing PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář k průzkumu Manufacturing PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

Celní války zatím nemají na tuzemský zpracovatelský sektor fatální dopad: přinejmenším průzkum PMI za letošní duben hlásí lepší výsledky, než se čekalo. Dubnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl lepší zprávy, než se čekalo: pozitivním překvapením je především vývoj nových objednávek.

Průzkum PMI pro tuzemský zpracovatelský sektor za letošní duben sice hlásí, že se aktivita v tomto sektoru české ekonomiky i nadále snižuje, tempo poklesu ale bylo nejmírnější od června 2022. Dle průzkumu se ve zpracovatelském sektoru zmírnilo tempo poklesu výroby a nové objednávky dokonce mírně vzrostly – poprvé po sérii poklesů, jež trvala sedmatřicet měsíců. Co se cenového vývoje týče, ve zpracovatelském sektoru se v dubnu zmírnil růst nákladů i prodejních cen.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v dubnu vzrostl z březnových 48,3 na úroveň 48,9 – na svou nejvyšší hladinu od června 2022. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 48,0. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již pětatřicet měsíců v řadě, dubnový pokles je ale v rámci této série druhý nejmírnější.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo tempo poklesu výroby: letos v dubnu byl pokles výroby nejméně výrazný ve stávající sérii poklesů, jež trvá již pětatřicet měsíců. Celkové situaci ve zpracovatelském průmyslu napomohl mírný růst nových objednávek v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky: šlo o první, byť mírný růst nových objednávek po sérii poklesů, jež trvala sedmatřicet měsíců. S celkovým růstem nových objednávek ale kontrastovalo zrychlení tempa poklesu nových exportních zakázek, na nichž se projevují nejistoty v globální ekonomice, související především se zaváděním cel ze strany USA a obecně s hrozbou obchodních válek.

V souvislosti s obavami z obchodních válek se v dubnu dle průzkumu PMI klesl optimismus ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců na své čtyřměsíční minimum.

Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI hlásí, že v dubnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále pokračoval růst nákladů, zejména v důsledku výdajů na pohonné hmoty, materiály a služby, oproti březnu se ale růst nákladů zmírnil a z historického pohledu byl nevýrazný. Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru v dubnu pod vlivem zvyšujících se nákladů vzrostly, oproti březnu se ale tempo růstu prodejních cen zpomalilo a z dlouhodobého pohledu bylo podprůměrné s tím, jak se tuzemští výrobci snaží udržet si cenovou konkurenceschopnost. Zároveň se výrobci ve zpracovatelském sektoru snaží držet pod kontrolou náklady skrze pokračující snižování zaměstnanosti: propouštění bylo v dubnu dle průzkumu PMI výrazné.

Průzkumy PMI naznačují, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu sice celkově stále pokulhává, dubnové výsledky však byly lepší, než se čekalo a dopad cel zaváděných ze strany Spojených států vůči EU se na tuzemském zpracovatelském sektoru zatím příliš neprojevil. V jistém smyslu vykazuje tuzemský zpracovatelský sektor podobný vývoj jako jeho německý protějšek, kde dubnový průzkum taktéž přinesl náznaky zlepšování situace, otázkou ale je, nakolik je tento vývoj udržitelný.

Do budoucna se rýsují dvě protichůdné nejistoty, jež v letošním i příštím roce mohou ovlivnit výkon tuzemského zpracovatelského sektoru. Jednak je zde hrozba růstu cel na globální úrovni a jejich nepřiznivého dopadu na mezinárodní obchod a s tím také na středoevropské výrobce: tento faktor by se měl projevovat již v nejbližších měsících a čtvrtletích. Na druhé straně, vyšší evropské výdaje na obranu by mohly poskytnout vzpruhu evropskému průmyslu, z čehož by profitovala i česká ekonomika: větší vliv tohoto faktoru by ale bylo možné očekávat spíše až v průběhu roku 2026.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Foto: Pixabay

Zdroj: PR Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář k průzkumu Manufacturing PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Celní války zatím nemají na tuzemský zpracovatelský sektor fatální dopad: přinejmenším průzkum PMI za letošní duben hlásí lepší výsledky, než se čekalo. Dubnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl lepší zprávy, než se čekalo: pozitivním překvapením je především vývoj nových objednávek.

Česká e-commerce ožívá a míří k obratu 200 mld. korun

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

E-commerce trh v Česku pokračuje v oživení, i když jen pozvolném. Letos poroste tempem o 5 % za rok a překročí hranici celkového obratu 200 mld. korun, jak odhadují analytici ze společnosti Upgates, která poskytuje e-shopová řešení.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Retail se stává klíčovým trendem roku 2025, jeho postavení pomáhá i atraktivita polského trhu administrativních budov

27.04.2025, Autor: Z blogosféry

Po roce nejistoty a stagnace se český trh komerčních nemovitostí opět dostává do popředí investorského zájmu. Hlavním hnacím motorem tohoto oživení je uvolnění podmínek financování a rostoucí ochota prodávajících přiblížit se očekáváním kupujících. Zatímco nových kancelářských prostor se letos v Praze otevře jen 25 000 tedy třetina vůči již slabému roku 2024, investoři se ve velkém zajímají o retailové parky v regionech i úspěšné hotely. Dle analýzy poradenské společnosti RSM by retail v letošním roce mohl tvořit asi 40 % všech transakcí v komerčních nemovitostech.

Český trh fúzí a akvizic vykazuje silný růst v prvním čtvrtletí. Objem transakcí vzrostl na 737 milionů eur

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 16 transakcí za 737 milionů eur (18,5 miliardy Kč). Ve stejné období loni to bylo sedm transakcí za 15 milionů eur (cca 376 milionů Kč). Za poměrně výrazným nárůstem objemu je akvizice pětice hotelů situovaných po Evropě, včetně pražského hotelu Mama Shelter Prague. Pro investory jsou stále atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšená atraktivita zůstává v oblasti energetiky. Dlouhodobě trvá zájem o výrobu s unikátním produktem. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Český veřejný dluh stále mezi nejnižšími v EU

22.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní finální výsledek hospodaření veřejných institucí z dílny Eurostatu potvrdil solidní pozice Česka v celoevropském srovnání. Pokles schodku veřejných financí z 3,8 % na 2,2 % HDP v roce 2024 je napříč EU nadstandardní výsledek – průměrná výše schodku činila v minulém roce 3,2 % HDP. 

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Růst cen v zemědělství zpomalil

20.04.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání mírně zpomalily svůj růst. Potvrzují to dnes publikovaná data ČSÚ. Ačkoliv v únoru byly meziročně vyšší o 9,3 %, v březnu zpomalily na 8,2 %. V rostlinné výrobě došlo k nárůstu cen o 5,1 %, v živočišné pak o 12,7 %.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Průmyslová deflace pokračuje a pokračovat zřejmě i bude

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu letošního března vykázaly meziměsíční pokles o 0,3 %, což odpovídá meziročnímu snížení taktéž o 0,3 %. Jedná se o nižší výsledek, než očekával trh (-0,1 %). Ceny zemědělských výrobců naopak vzrostly a to o 2,2 % meziměsíčně a o 8,2 % meziročně. Ceny stavebních prací se zvýšily o 0,6 % meziměsíčně a o 3,0 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky pak o 0,9 % meziměsíčně a o 3,7 % meziročně.

Pohonné hmoty jsou o 6 Kč/l levnější než loni. Ve srovnání s okolními zeměmi je Česko suverénně nejlevnější

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Po krátkém zaváhání začátkem dubna pokračoval benzín i nafta v dalším zlevňování. Litr paliv je aktuálně téměř o 6 korun levnější než loni touto dobou. A třeba oproti Polsku je nafta v Česku v průměru levnější o 1,50 Kč/l, ve srovnání s Maďarskem dokonce o 3,70 Kč/l. Plošné ceny paliv pro firemní odběratele klesly jen v tomto týdnu o 1,60 Kč/l, u nafty na 30,89 Kč/l. To může naznačovat další zlevňování.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama