Celní války zatím nemají na tuzemský zpracovatelský sektor fatální dopad: přinejmenším průzkum PMI za letošní duben hlásí lepší výsledky, než se čekalo. Dubnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl lepší zprávy, než se čekalo: pozitivním překvapením je především vývoj nových objednávek.
Průzkum PMI pro tuzemský zpracovatelský sektor za letošní duben sice hlásí, že se aktivita v tomto sektoru české ekonomiky i nadále snižuje, tempo poklesu ale bylo nejmírnější od června 2022. Dle průzkumu se ve zpracovatelském sektoru zmírnilo tempo poklesu výroby a nové objednávky dokonce mírně vzrostly – poprvé po sérii poklesů, jež trvala sedmatřicet měsíců. Co se cenového vývoje týče, ve zpracovatelském sektoru se v dubnu zmírnil růst nákladů i prodejních cen.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v dubnu vzrostl z březnových 48,3 na úroveň 48,9 – na svou nejvyšší hladinu od června 2022. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 48,0. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již pětatřicet měsíců v řadě, dubnový pokles je ale v rámci této série druhý nejmírnější.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo tempo poklesu výroby: letos v dubnu byl pokles výroby nejméně výrazný ve stávající sérii poklesů, jež trvá již pětatřicet měsíců. Celkové situaci ve zpracovatelském průmyslu napomohl mírný růst nových objednávek v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky: šlo o první, byť mírný růst nových objednávek po sérii poklesů, jež trvala sedmatřicet měsíců. S celkovým růstem nových objednávek ale kontrastovalo zrychlení tempa poklesu nových exportních zakázek, na nichž se projevují nejistoty v globální ekonomice, související především se zaváděním cel ze strany USA a obecně s hrozbou obchodních válek.
V souvislosti s obavami z obchodních válek se v dubnu dle průzkumu PMI klesl optimismus ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců na své čtyřměsíční minimum.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI hlásí, že v dubnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále pokračoval růst nákladů, zejména v důsledku výdajů na pohonné hmoty, materiály a služby, oproti březnu se ale růst nákladů zmírnil a z historického pohledu byl nevýrazný. Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru v dubnu pod vlivem zvyšujících se nákladů vzrostly, oproti březnu se ale tempo růstu prodejních cen zpomalilo a z dlouhodobého pohledu bylo podprůměrné s tím, jak se tuzemští výrobci snaží udržet si cenovou konkurenceschopnost. Zároveň se výrobci ve zpracovatelském sektoru snaží držet pod kontrolou náklady skrze pokračující snižování zaměstnanosti: propouštění bylo v dubnu dle průzkumu PMI výrazné.
Průzkumy PMI naznačují, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu sice celkově stále pokulhává, dubnové výsledky však byly lepší, než se čekalo a dopad cel zaváděných ze strany Spojených států vůči EU se na tuzemském zpracovatelském sektoru zatím příliš neprojevil. V jistém smyslu vykazuje tuzemský zpracovatelský sektor podobný vývoj jako jeho německý protějšek, kde dubnový průzkum taktéž přinesl náznaky zlepšování situace, otázkou ale je, nakolik je tento vývoj udržitelný.
Do budoucna se rýsují dvě protichůdné nejistoty, jež v letošním i příštím roce mohou ovlivnit výkon tuzemského zpracovatelského sektoru. Jednak je zde hrozba růstu cel na globální úrovni a jejich nepřiznivého dopadu na mezinárodní obchod a s tím také na středoevropské výrobce: tento faktor by se měl projevovat již v nejbližších měsících a čtvrtletích. Na druhé straně, vyšší evropské výdaje na obranu by mohly poskytnout vzpruhu evropskému průmyslu, z čehož by profitovala i česká ekonomika: větší vliv tohoto faktoru by ale bylo možné očekávat spíše až v průběhu roku 2026.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor