Legalizace trhu s konopím je často diskutovaná radikální změna v přístupu k protidrogové politice. Není divu, neboť legální trh s marihuanou již dávno není dominantou pouze Nizozemských metropolí a tento otevřený (ovšem regulovaný) trh funguje také v řadě jiných států. Jaké potenciální výnosy by legalizace „mařeny“ v tuzemsku přinesla státnímu rozpočtu?
Odpověď na tuto poměrně jednoduchou otázku je samozřejmě velmi složitá. Můžeme se inspirovat zahraničními zkušenostmi z USA, Kanady, Nizozemska a dalších, ale ani tak nelze naprosto přesně určit kolik by případná legalizace české státní kase přinesla. Výpočet totiž závisí na důležitých aspektech jako je cenotvorba, daňová zátěž nebo velikost celkové spotřeby marihuany. Pojďme si ale zapolemizovat a pokusit se částku alespoň zhruba odhadnout.
Podle údajů Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je v České republice přibližně 800-900 aktivních uživatelů konopí. Vycházejme tedy ze spotřebitelské základy 800 tis. aktivních kuřáků. Pokud by pak všichni tito uživatelé konopí vykouřili v průměru např. 2 gramy marihuany měsíčně, roční spotřeba by dosáhla objemu 1 600 Kg. Důležitým kritériem je pak cena 1 gramu marihuany v licencovaném obchodě. Vycházejme proto ilustračně z průměrných 250 Kč za gram (obdobná cena levnějšího typu marihuany v amsterdamském coffee shopu). Jednoduchou matematikou by pak celkové výnosy z prodeje marihuany mohly činit až 4 mld. Kč.
Z pohledu státních výnosů by stěžejní roli hrály daňové sazby. U DPH předpokládejme standardních 21 %, u spotřební daně 15 % (stejně jako např. v americké Kalifornii). Při výnosech z prodeje ve výši 4 mld. Kč by tedy celkové inkaso DPH a spotřební daně dosáhlo částky 1,44 mld. Kč (52,5 Kč DPH a 37,5 Kč spotřební daň z každého gramu). Pracujeme zde však zároveň s předpokladem, že by všichni aktivní uživatelé konopí přešli z černého trhu na ten legální, což by silně ovlivňovala právě cena produktů v licencovaných obchodech. Pokud by byla stanovena příliš vysoko, motivace k přechodu na legální trh by pro řadu konzumentů nedával žádný smysl.
Z pohledu státu by se přitom nemuselo jednat pouze o výnosy z DPH nebo spotřební daně. Legalizace marihuany a přechod uživatelů z černého trhu na legální by mohl dát za vznik celému novému odvětví ekonomiky, které by generovalo zaměstnanost a samozřejmě také daně z příjmů či sociální odvody. Za zmínku stojí také značné finanční prostředky vynaložené na vymáhání práva, které by se daly ušetřit a alokovat je v nynější situaci hlubokého vládního deficitu na jiné podfinancované kapitoly státního rozpočtu.
MICHAEL FANTA, senior analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA