Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?
Co je to kryptoměna?
Kryptoměna je zastřešující termín pro virtuální měny, které mohou fungovat jako digitální platební prostředek.
Pro platební procesy nejsou vyžadovány žádné banky. Finanční instituce jsou nahrazeny decentralizovanou sítí, jejíž účastníci řídí transakce a generují nové jednotky měny. Umožňuje to technologie blockchain, která je základem každé kryptoměny.
Blockchain (složený z „bloku“ a „řetězce“) je často označován jako „systém kolektivního účetnictví“. V datových blocích obsahuje zašifrované informace o případných transakcích prováděných s konkrétní kryptoměnou. Funguje jako databáze, jejíž bloky nejsou umístěny na centrálním serveru, ale na počítačích velkého počtu účastníků, které spravuje.
Jakmile je transakce vázána na blockchain, žádný účastník ji nemůže změnit. Tím je zajištěna a jednotlivé měnové jednotky nelze použít vícekrát. Z tohoto důvodu již není potřeba zavedených institucí, které dříve vždy vystupovaly jako zprostředkovatel peněžních transakcí.
Bitcoinový boom a krypto šílenství
Spolu s technologickým pokrokem přišel boom Bitcoinu. V polovině prosince 2017 měl jeden Bitcoin hodnotu téměř 20 000 USD. V následujících měsících hodnota klesala. Na konci roku 2018 měl Bitcoin někdy hodnotu méně než 3 000 $ – to je 85% ztráta hodnoty. Aktuálně se krs BTC USD pohybuje kolem 58 000 dolarů. Rekordní aktiva alternativní měny činí trh obzvláště zajímavým pro spekulace a vytvářejí pobídky k rozvoji dalších kryptoměn a provádění nových emisí kryptojednotek.
Neustále se objevují nové nápady, plány a obchodní modely pro bezhotovostní digitální měny. Ať už jde o kryptoměny, které jsou spojeny s diamanty (Carat), kryptoměny, které jsou poskytovány jako odměna za dobré skutky, jako například Hullcoin, nebo měna, která je prostě parodií na Bitcoin – Dogecoin – zdá se, že fantazii se meze nekladou.
Proč existují kryptoměny?
Cílem první kryptoměny, Bitcoinu, bylo jednoduše vytvořit platební systém, který by fungoval bez finančních institucí, aby spotřebitelům umožnil určitou míru informačního sebeurčení a anonymity. Kryptoměny lze nyní používat pro mnohem více než jen peněžní transakce, protože představují bezpečnou, rychlou a cenově výhodnou alternativu pro přenos citlivých dat.
Například v pilotním projektu Světový potravinový program OSN využívá Ethereum k distribuci zdrojů uprchlíkům. Organizace vydává potravinové kupony prostřednictvím blockchainu a postižení mohou platit v uprchlických táborech pomocí skenování duhovky. Finanční prostředky se tak dostanou přímo k potřebným a korupce již není pro organizaci problémem.
Facebook chce také zavést vlastní digitální měnu Libra, která umožní globální platby přes Facebook, WhatsApp a Instagram.
Jak funguje kryptoměna jako platební prostředek?
Koupit kávu a toasty v supermarketu s bitcoiny, ethereem a spol.? Tento typ plateb zatím nebyl plošně zaveden, ale v zásadě je možný. I v České republice můžete například nakoupit na Alze.cz a zaplatit Bitcoiny.
Používání kryptoměn jako běžného platebního systému je stále poměrně problematické, protože neexistují pevné směnné kurzy a kurzy kryptoměn značně kolísají. V tomto ohledu je často riskantní například pro obchodníky přijímat kryptoměny. Přesto stále více internetových obchodů nabízí možnost úhrady dlužných faktur bezhotovostně v digitálních měnách.
Foto: Pexels