Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu června oproti předchozímu měsíci klesly o 0,3 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,0 %. Jedná se o výrazné překvapení, když trh vyhlížel hodnotu 2,4 %, Česká národní banka pak 2,5 %. Koruna míří ke slabším hodnotám, vůči euru ztrácí několik haléřů a dostává se až k EUR/CZK 25,38.
Meziměsíčně rostly ceny téměř výhradně v oddíle stravování a ubytování (0,5 %) a rekreace a kultura (0,4 %), výrazného zlevnění jsme se naopak dočkali v kategorii doprava (-1,2 %), potraviny a nealkoholické nápoje (-0,6 %) či alkoholické nápoje a tabák (-0,6 %). Právě tyto tři složky měly logicky i hlavní podíl na celkové meziměsíční deflaci, když každá do celkového výsledku přispěla -0,1 procentním bodem.
Meziročně zdražovalo nejvíce stravování a ubytování (7,5 %), vzdělávání (6,5 %) a alkoholické nápoje a tabák (4,9 %), pokles cen naopak pozorujeme u potravin a nealkoholických nápojů (-4,2 %) a bytového vybavení a zařízení domácnosti (-0,1 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií ve spotřebním koši pak inflaci poháněl hlavně oddíl bydlení (příspěvek 0,8 procentního bodu), naopak tlumící efekt měly potraviny a nealkoholické nápoje (-0,8pb).
Červnová inflační data představují příjemné překvapení. Významnou měrou k němu přispěly notoricky nepředvídatelné potraviny a kolísavé pohonné hmoty, ovšem klidná se situace zdá být i ve zbytku spotřebního koše. Na červnové poměry se velmi umírněně vyvíjely ceny rekreací a zlevňování pozorujeme i v dominantně poptávkových kategoriích jako je odívaní a obuv či bytové vybavení. Jediným poněkud neukázněným oddílem tak zůstává stravování a ubytování, ovšem ani zde již nelze hovořit o dramatickém zdražování. Ostatně sektor služeb, který představuje poslední doutnající inflační ohnisko, vykázal oproti předchozímu měsíci opětovné uklidnění. I v nejbližších měsících se tak meziroční inflace pravděpodobně udrží v okolí dvouprocentního cíle centrální banky, od kterého se zřejmě odpoutá v závěru roku vlivem efektu srovnávací základny. Přesto by se měla udržet v tolerančním pásmu ČNB, tedy pod třemi procenty, a za celý rok by v průměru mohla dosáhnout přibližně 2,4 procenta. Z pohledu bankovní rady dnešní data představují argument ve prospěch pokračování v uvolňování měnové politiky.
Foto: Pixabay
Zdroj: Cyrrus