Meziroční nárůst spotřebitelských cen v únoru dosáhl bez dvou desetin na dvě procenta.
Únorová meziroční inflace zpomaluje čtvrtým měsícem po sobě, ve srovnání s lednem o čtyři desetiny procentního bodu, přičemž dosáhla na nejnižší hodnotu od listopadu 2016. O čtyři desetiny procentního bodu byla rovněž nižší, než v aktuální prognóze očekávala Česká národní banka. O vývoji inflace informoval Český statistický úřad.
Zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen předpokládali také analytici, pokles ale očekávali menší, v průměru na dvě procenta. Na aktuálním vývoji spotřebitelských cen mělo mimo jiné vliv zejména zlevnění nebo nižší zdražování některých potravin, telefonních služeb či nižší zdražování alkoholických výrobků. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila.
Co se týká potravin, zlevnila zelenina nebo trvanlivé mléko a meziročně méně zdražilo například máslo, vejce či nealkoholické nápoje. Dolů stlačovalo meziroční cenový růst i zlevnění oděvů nebo cen v oddílu pošty a telekomunikace, díky významnějšímu zlevnění telefonních a faxových služeb. V oblasti bydlení platili lidé méně za teplo, teplou vodu a zemní plyn. Na druhé straně zdražení potkalo bytové vybavení. Na meziročním růstu spotřebitelských cen se opět podílelo bydlení, u něhož rostly ceny nájemného, vodného, stočného, elektřiny i tuhých paliv. Růst tempa inflace se promítl také do potravin, například do masa, ovoce nebo jogurtů. Vyšší ceny byly rovněž u stravovacích a ubytovacích služeb.
Co se týká meziměsíčního porovnání, zdražily dovolené s komplexními službami, výrobky a služby spojené s osobní péčí a pojištění. Zdražení potkalo rovněž automobily, ovoce, drůbež nebo pekárenské výrobky. Naopak méně lidé oproti lednu platili za mléko, sýry, vejce, nealkoholické nápoje, zeleninu, vepřové maso, máslo, lihoviny, víno a pivo. Levnější byly také oděvy a obuv.