Český export prochází zatěžkávací zkouškou. V letních měsících „vydýchával“ krutý jarní úder koronaviru.
„Z více jak třetinových propadů se mu během krátké doby podařilo přiblížit k loňským letním hodnotám exportu. Přesto za sedm měsíců letošního roku český export ztratil 257 miliard korun (národní metodika). Vyhlídky vzhledem k intenzitě šíření nákazy ale nejsou růžové,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Dle aktuálního výpočtu Indexu Exportu celoroční ztráty exportu budou činit minimálně 305 miliard korun. A to za předpokladu, že druhá vlna šíření nákazy neomezí výrobu a zahraniční obchod. „Začne-li šíření nákazy omezovat nejen služby ale i výrobní podniky a jejich činnost, budou ztráty na produkci a následně i vývozu výrazně vyšší, až dvakrát takové,“ varuje Horská. Oživení klíčového vývozního artiklu – motorová vozidla a náhradní díly – zůstává velmi křehké.
„Velmi negativně může průmysl, potažmo export, ovlivnit zpomalení dodávek komponent kvůli administrativním opatřením na hranicích. Pokud se nepodaří rychle zploštit křivku nárůstu nakažených covidem-19, velké problémy by mohlo přinést uzavření hranic pro pohyb osob
a eventuální masovější uzavření prvních stupňů základních škol, které by přivodilo rozsáhlé čerpání ošetřování členů rodiny a tím výpadek pracovních sil z výrobního procesu,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 5. 10. 2020.
Pozn.: Údaje do července 2020 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od srpna 2020 prognóza IE.
Šetření mezi českými vývozci
Pravidelně jednou za tři měsíce provádí Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů šetření mezi českými vývozci. V rámci šetření vývozci odpovídají na dvě otázky: „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před třemi měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující tři měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály nula až sto.
Ve druhé polovině září zavládl mezi českými exportéry optimismus. Hodnocení aktuální situace i výhledu do konce roku se viditelně zlepšila. Mnoho z nich se snažilo obnovit obchodní vztahy
a styky, restartovat byznys. Někteří dokonce hlásí rozjednání nových obchodů. Dle průzkumu byla situace ve druhé polovině září hodnocena podobně optimisticky jako na konci roku 2018 a vyhlídky podobně slibně jako ve 3Q 2018. „Kdybychom se řídili čistě náladou mezi exportéry, museli bychom očekávat v dalších měsících solidní růst exportu. Současný vývoj pandemie v Česku se naplnění těchto očekávání postaví bohužel do cesty,“ obává se Horská.
Anketa mezi českými vývozci – Česko v epidemiologickém tanečku
Exponenciálním tempem rostoucí počet pozitivních případů covid-19 vyvolává mezi občany
i podnikateli oprávněné obavy. Proto jsme ke standardnímu průzkumu nálady mezi exportéry připojili ještě jednu anketní otázku týkající se obav z dalšího zhoršování epidemiologické situace. Z šesti nabídnutých variant, přičemž výběr variant nebyl omezen, více než tři čtvrtiny (konkrétně sedmdesát sedm procent) se při roztočení tzv. „epidemiologického tanečku“ obávají nedostatku zaměstnanců. „Firmy nosí v živé paměti jarní dny, kdy jim v provozech, obchodech, kancelářích chyběli pracovníci, kteří nebyli nakaženi, byli zdrávi, ale kvůli celonárodnímu lockdownu a uzavřeným školám a školkám museli zůstat doma,“ doplňuje Horská. Druhou nejčastější obavou byly problémy s dodávkami materiálu, zboží a služeb. Jen o něco méně se exportéři obávají omezení pohybu osob skrz hranice státu. Méně než polovina exportérů se obává zavedením celonárodní karantény. Nicméně šestina exportérů sdílí obavy z poškození reputace Česka v zahraničí.
INDEX EXPORTU 2020/Q3 |
Obavy v případě dalšího zhoršování epidemiologické situace |
nedostatek zaměstnanců z důvodu karantény, ošetřovného či jiného | 77% |
problémy s dodávkou materiálu, zboží a služeb | 54% |
omezení pohybu osob skrz hranice státu | 44% |
znovuzavedení celonárodní karantény | 40% |
zhoršení reputace České Republiky v zahraničí | 17% |
neobáváme se ničeho | 0% |
Foto: pixabay.com
Zdroj: ShrtCut Studio s.r.o.