Současná ekonomická krize způsobená tvrdými vládními zásahy proti koronavirové pandemii bezpečnému investování příliš nepřeje. Zkušenější investoři sice mohou cílit na oslabené firmy, riziko podobné investice je ale příliš veliké.
Nehledě na to, že je vhodná jen pro hrstku nejmovitějších. Pro lidi disponující jednotkami milionů korun je i nyní nejvhodnější investicí byt k dalšímu pronájmu. Nejen že své peníze dobře zhodnotí, protože cena nemovitostí v čase roste, ale ještě získají pravidelný příjem z nájmu. Není proto divu, že se podíl investorů mezi kupujícími u některých rezidenčních projektů dlouhodobě pohybuje až kolem čtyřicet procent.
Jak ale takový byt správně vybrat? Ideálem je malometrážní byt s jedním či maximálně dvěma pokoji. Dá se totiž nejlépe pronajmout, protože uspokojí nejširší spektrum zájemců. Od mladých studentů, po stárnoucí singles, rozvedené jednotlivce až po starší lidi v důchodu. Takový byt k pronájmu z nabídky vždy velmi rychle zmizí a jeho majitel si může vybírat z řady zájemců.
Důležité pro úspěch ale je, aby takový byt splňoval alespoň základní parametry. Musí se nacházet nejlépe v širším centru města přímo u zastávky MHD či alespoň v solidní docházkové vzdálenosti od ní. Nikdo se nechce kodrcat do školy či do práce celý den. Zvlášť, když má na výběr byt v lepší lokalitě. Podstatné je také dobrá občanská vybavenost v místě, samozřejmostí je alespoň nějaký obchod a restaurace. Mnoho lidí hledá také možnosti sportovního vyžití v okolí.
Mnoho lidí hledajících podnájem upřednostňuje byty s balkonem či terasou, které mohou využívat. Výhodou je také dostatek úložných prostor či dokonce sklep na osobní věci a sportovní vybavení nájemníků. Malometrážní byt by měl být také vybaven kuchyňskou linkou a alespoň základním nábytkem.
Aby byl byt opravdu dobrou investicí se solidní návratností, je nutné velmi pečlivě zvažovat kupní cenu. Musí totiž odpovídat podobným bytům v blízkém okolí a stavu lokality. Těžko někdo pronajme rádoby luxusní předražený byt uprostřed sídliště či jiné husté zástavby za nájemné několikanásobně převyšující okolní standard. Při výběru je proto vhodné držet je jednoduchého Korcova pravidla, které říká, konečná prodejní cena menšího bytu musí představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti. V takovém případě je návratnost investice kolem dvaceti let takřka jistá.
EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto 1: pixabay.com
Foto 2+Zdroj: EKOSPOL a.s.
Ideální investiční byt? Menší jedno či dvoupokojový v širším centru na MHD
28.11.2020, Autor: Laura Feketeová