e-news.cz - kurzy
Reklama

Fassmann: Předběžný odhad růstu ekonomiky za II. čtvrtletí roku 2024

01.08.2024, Autor: Martin Fassmann

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fassmann: Předběžný odhad růstu ekonomiky za II. čtvrtletí roku 2024

Na konci července, měsíc po uzavření II. čtvrtletí, přichází ČSÚ pravidelně s předběžným odhadem růstu HDP za druhé čtvrtletí roku. Tento odhad je vedle odhadu vývoje inflace jednou ze zásadních informací pro přípravu nového státního rozpočtu pro příští rok.  

Rozpočet se opírá o makroekonomickou prognózu MF ČR, která bude k dispozici zhruba ve druhé dekádě měsíce srpna.  Každopádně je nutno poznamenat, že jde o první, předběžný odhad HDP, který se bude postupně zpřesňovat. Aktuální odhad meziročního růstu HDP za I. čtvrtletí roku 2024 ve výši 0,3  je ve skutečnosti třetím zpřesněním – průběh odhadu byl +0,4%, +0,2% a konečně + 0,3 %). 

Výchozí odhad ekonomického růstu MF ČR pro letošní rok ze srpna roku 2023 předpokládal růst ekonomiky ve výši 2,3 % HDP. Na tomto předpokladu pak byl postaven návrh státního rozpočtu na letošní rok. 

Ministerstvo financí ve své letošní lednové prognóze snížilo odhad růstu hrubého domácího produktu pro letošní rok na 1,2 procenta a Česká národní banka v únoru dokonce na 0,6 procenta. Každopádně budiž zaznamenáno, že oproti prognózám růstu HDP ze srpna 2023 došlo k velmi výraznému snížení odhadu ekonomického růstu pro letošní rok a to o 40 % (v případě MF ČR) resp. o 74 % (v případě ČNB).  

jarních prognózách ovšem obě instituce své odhady naopak zvýšily – MF o 2 desetinky, ale ČNB rovnou o desetinek 8. Výsledkem se stal jednotný odhad ekonomického růstu ve výši 1,4 %.  Obě klíčové ekonomické instituce tak promluvily stejným hlasem.  Sluší se připomenout, že i po tomto opětovném zvýšení byl nový odhad růstu ekonomiky zhruba poloviční oproti hodnotě, na které jsou postaveny příjmy aktuálního státního rozpočtu.

Zajímavější ovšem bylo, že obě instituce přišly s navýšením růstu pro letošní rok v době, kdy to na optimismus už příliš nevypadalo a nevypadá dodnes.  Předběžný odhad růstu HDP provedený ČSÚ za I. čtvrtletí roku se pohyboval pouze na úrovni 0,4 %, po revizi dokonce 0,2 % (konečné číslo 0,3 % se tak pohybuje jaksi „mezi“). Aby se tedy na bázi těchto čísel mohlo dosáhnout kýžených 1,4 % za celý rok, muselo by HDP v následujících třech čtvrtletích růst zhruba o 2 % –   což by proti průměrnému růstu HDP za minulý rok (-0,2 %) znamenalo desetinásobné zrychlení!  Už tato jednoduchá úvaha ukazovala, že to s tím letošním růstem nebude jen tak.  Pochybnosti o reálnosti výše uvedených odhadů kromě již zmiňované faktické stagnace v prvním pololetí posilovaly i další faktory.  Výmluvný byl například vývoj u našich hlavních odběratelů. Růst HDP v SRN se po loňském poklesu -0,2 % se v prvém čtvrtletí letošního roku zvýšil na 0,2 %. To neukazovalo na žádný oslnivý tah vnější poptávky.

 Příliš optimistická však nebyla ani data o vývoji českého průmyslu – za první čtvrtletí pokles o -0,9 %, (v březnu -2,7 %, v dubnu -0,4 %, květnu -3,2%) či stavebnictví – za první čtvrtletí -0,4 %, (v březnu -8,3 %, v dubnu -0,3 %, v květnu – 6,8 %). Za růst, „který není vidět“ se dal považovat i nárůst ve službách (za prvé čtvrtletí +1,3 %), který se ovšem vztahoval k loňskému téměř 3% poklesu. 

Fakticky jediné růstové impulsy v české ekonomice vycházely z maloobchodu, kde za 1 čtvrtletí dosáhl reálný růst 4 %, i zde je ovšem vidět zpomalování (březen 6,1 %, duben 5,3 %, květen 4,4 %). To však zároveň ukazuje na velmi výraznou podmíněnost a krátkodechost českého růstu postaveného na zjevné aktuální realizaci zadržené poptávky předchozích let. 

Všechna tato data jsou dostatečně známa, proto předběžný odhad HDP za II. čtvrtletí letošního roku ve výši 0,4 % nemůže být pro nikoho, kdo reálně analyzuje vývoj české ekonomiky, žádným překvapením. Prostě se nám vládní pohádka o opětovném nastartování ekonomického růstu (léto minulého roku + 2,4 %, jaro letošního roku + 1,4 %, léto letošního roku  +0,4 %)  jaksi sype pod rukama. .    

Je evidentní, že v české ekonomice zásadně chybí dlouhodobé stabilní růstové impulsy, což v kombinaci s praktickou stagnací německé ekonomiky vytváří pro vývoj české ekonomiky nebezpečnou situaci.  Nelze ovšem vše svádět pouze na nepříznivý vývoj v Německu. Na vině je i hospodářská politika současné vlády – pokud se ovšem vůbec takto dá nazývat naprosto neuvážená a prostoduchá rozpočtová restrikce, kterou tato vláda ordinuje české ekonomice prakticky již od svého nástupu.  Je zřejmé, že se česká ekonomika „probalíčkovala“ do stagnace a když to dobře dopadne, tak v ní bude pokračovat (v horším případě nás čeká pokles). Nedivím se proto vládě, že jak může, tak se snaží probíhající proces přípravy státního rozpočtu na rok 2025 co nejvíce utajit. Nečeká nás zřetelně nic pěkného.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Fassmann


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu.

Komentář k předběžným údajům o inflaci v ČR za letošní duben

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dle předběžných údajů klesl pod 2 %, konkrétně na 1,8 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB. Zmírnění meziroční inflace bylo v dubnu taženo cenami potravin, alkoholu a tabáku, a cenami energií, kam spadají také pohonné hmoty.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Plná zaměstnanost i tlak na produktivitu: trh práce v ČR láme rekordy

05.05.2025, Autor: Z blogosféry

Český trh práce právě láme rekordy: zaměstnanost ve věkové skupině 15–64 let vystoupala na 75,9 % a genderový rozdíl se snížil pod 11 procentních bodů – historické minimum. Pokles je výsledkem dlouhodobého trendu, který přetrvává i přes výkyvy způsobené pandemií.

Stavební materiály v dubnu 2025: Ceny stagnují, ale úleva zatím nepřichází

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

Po letech cenových turbulencí přišlo uklidnění. Ceny stavebních materiálů se v dubnu 2025 sice výrazně nehýbou, ale rozhodně se nevrátily na úrovně, o kterých by stavebníci snili. Co znamená stagnace cen pro běžné domácnosti a firmy? A proč se zdá, že zlevňování je v nedohlednu?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama