Apogeo
Reklama

Další měsíc, další zrychlení inflace výrobců

17.05.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Další měsíc, další zrychlení inflace výrobců

Ceny tuzemských průmyslových výrobců se v dubnu meziročně zvýšily o 26,6 procenta, tedy nejvíce v historii samostatné České republiky. Oproti březnu pak narostly o 2,3 procenta, což je sice znatelně méně, než o měsíc dříve (tehdy šlo o 4,2 procenta), ovšem opět se jedná o vyšší tempo zdražování, než očekával trh (1,5 procenta).


Bez překvapení se obešla identifikace hlavních příčin růstu cen. Zdaleka nejsilnější tlak pocházel z energetického sektoru Elektřiny, plynu a páry, který vykázal zdražování o 51,4 % a do celku tak přispěl masivními 8 procentními body. S odstupem následoval oddíl Kovů (34,5 % což stačilo na příspěvek 4,3pb) a následně Potravinářství (2,2pb). Zlevnění jsme se přitom nedočkali v žádné kategorii, za největší úspěch lze považovat stagnaci v několika sektorech. Samotný růst cen energií v průmyslu dosáhl úctyhodných 55,2 %.
U zemědělských výrobců se cenovky přepisovaly tempem 35,3 % meziročně, což odpovídá 8,0 % meziměsíčně. Nejrychleji zde zdražovala Rostlinná výroba (50,2 % meziročně), naopak světlou výjimkou byl pokles cen Ovoce (-13,8 %).
V pouti směrem nahoru pokračují také ceny stavebních prací, které oproti březnu přidaly 1,3 %, což v meziročním srovnání znamená skok o 12,9 %.
Dubnová data v souhrnu nepřinesla ani velká překvapení, ani mnoho důvodů k optimismu. Cenově nejvíce problematické sektory zůstávají stejné a napětí v nich nikterak nepolevuje. Ať se podíváme na energie, kovy či potravinářství, žádný z těchto oddílů dosud nevykazuje známky uklidňování. Nedočkáme se ho zřejmě ani v nejbližších měsících, jelikož faktory, které zde tlačí na cen – až již se jedná o válku na Ukrajině či dozvuky pandemie – zůstávají v platnosti. Za celý letošní rok lze již nyní u průmyslových výrobců patrně počítat s průměrným růstem cen přes 25 %, a pokud nakonec cenová dynamika nepřekoná 30 %, bude to možné považovat za úspěch. Pokračovat bude i průsak cen výrobců do cen spotřebitelů, byť patrně čím dál menším tempem. Schopnost výrobců přenášet vyšší ceny na zákazníky totiž začíná narážet na limity finančních možností českých domácností. Budeme tak patrně svědky situace, kdy sektory produkující zbytné zboží a služby již potká neochota kupujících zvýšené ceny tolerovat, a tyto se tak mohou začít dostávat do problémů s rentabilitou. Naopak pokračující zdražování nezbytných statků se do spotřebitelské inflace bude propisovat nadále, což ji bude dále přiživovat. Ta tak letos v průměru může atakovat hranici 15 %.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Rating USA klesá: Moody’s varuje před fiskální katastrofou

24.05.2025, Autor: red

Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států z nejvyššího stupně Aaa na Aa1. Tento krok, který znamená, že USA poprvé v historii nemají nejvyšší hodnocení u žádné z velkých ratingových agentur, zesiluje obavy investorů o udržitelnost amerického fiskálního vývoje. Co to znamená pro globální trhy a jak se to dotkne nás v Česku?

Signály recese: Na co si dát pozor v roce 2025

24.05.2025, Autor: red

Dnešní doba nám přináší smíšené zprávy o stavu globální i české ekonomiky. Zatímco některé indikátory varují před možnou recesí – od poklesu důvěry v ekonomiku až po obchodní války – jiné ukazují na stabilitu a mírný růst. Na co si tedy dát pozor a jak se připravit na nejistou budoucnost?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Cla dusí americký obchod: Proč maloobchodní tržby v USA klesají?

22.05.2025, Autor: Josef Neštický

Maloobchodní tržby v USA vykazují slabé výsledky a za viníka se stále častěji označují vysoká cla, která zvyšují ceny a tlumí spotřebitelskou poptávku. Jaké jsou příčiny tohoto vývoje a co to znamená pro globální ekonomiku, včetně České republiky? Pojďme se podívat na data a širší souvislosti.

Koruna na dovolené: Jak měnový kurz mění naše cestovní plány

21.05.2025, Autor: red

Kurz české koruny má větší vliv na naši dovolenou, než si možná uvědomujeme. Dnes, kdy se koruna drží na relativně silné úrovni kolem 24,95 Kč za euro, můžeme v zahraničí utrácet s větší lehkostí – ale je to skutečně tak jednoduché? Pojďme se podívat, jak měnové výkyvy ovlivňují ceny zájezdů, naše rozhodování a co můžeme čekat v budoucnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Mzdy podle profesí: Kde se vydělává nejvíc a proč?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaké jsou průměrné mzdy v České republice v květnu 2025 a proč se tak liší podle profesí či regionů? Data ukazují rostoucí příjmy, ale také přetrvávající nerovnosti – ať už mezi IT specialisty a prodavači, nebo mezi Prahou a Karlovarským krajem. Pojďme se podívat, co za tím stojí a kam směřujeme.

Mateřská v roce 2025: Vyšší sazby, ale pro koho?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Nové sazby peněžité pomoci v mateřství (PPM) přinesly v roce 2025 mírné navýšení redukčních hranic, což znamená vyšší dávky především pro ženy s nadprůměrnými příjmy. Jaké jsou konkrétní změny, koho se dotknou a co můžeme čekat v budoucnu? Pojďme se podívat, jak se mateřská vyvíjí a zda skutečně odpovídá potřebám českých rodin.

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama