e-news.cz - kurzy
Reklama

Čtyřicet procent nových živností si loni zaregistrovaly ženy

16.02.2018, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Čtyřicet procent nových živností si loni zaregistrovaly ženy

V minulém roce si v České republice nově založilo živnost více než třiašedesát tisíc lidí.

Naopak více než sedmačtyřicet tisíc lidí své živnostenské oprávnění ukončilo. Nejvyšší počet nových živností byl zaregistrován v Praze, ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Co se oborů týče, nejvyšší počet živnostenských oprávnění vznikl v oblasti obchodu. Informace vycházejí z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.
Loni v tuzemsku nově začalo s podnikáním 63 805 lidí. Oproti roku 2016 se jednalo o nárůst o 2,2 procenta. Naopak 47 871 podnikatelům živnostenské oprávnění zaniklo. Ve srovnání s předloňským rokem tak celkový počet živnostníků v České republice vzrostl o 15 934 na 2 115 206 lidí. Dvě pětiny nových podnikatelů v minulém roce tvořily ženy. Nejvyšší procento žen mezi novými živnostníky bylo evidováno v Jihočeském kraji, a to 42 procent, naopak nejnižší na Ústecku, kde podíl žen činil 37 procent.
„Ačkoli živnostníci v rámci svého podnikání mohou využívat relativně velkorysé daňové paušály, zájem o podnikání prostřednictvím živnostenského listu v ČR v posledních letech spíše stagnuje,“ sdělila analytička Bisnode Petra Štěpánová. Naopak firmy podle ní přibývají historicky nejvyšší rychlostí.
Interní odhady společnosti navíc dále naznačují, že podíl aktivně podnikajících živnostníků v posledních letech klesá. Podnikatelskou činnost podle nich vyvíjí 992 545 živnostníků, přibližně 47 procent z celkového počtu. Z toho podle Štěpánové vyplývá, že se Češi živnostenské listy zakládají často na zkoušku nebo jako prostředek k vedlejší pracovní činnosti.
Nejvíce nových živnostenských oprávnění bylo zaregistrováno v obchodu, a to přes 28 procent. Výrazné zastoupení mezi těmi nově vzniklými měly také živnosti v oblastech přípravy staveniště, ostatních profesních, vědeckých a technických činností (především služeb a poradenství), vzdělávání, reklamních a administrativních služeb, stejně jako ve správě a pronájmu nemovitostí. Více než pětina nových živností byla loni založena v Praze, kterou následoval kraj Středočeský s 12,6 procenta nových živnostníků, dále kraje Jihomoravský s 10,8 procenta a Moravskoslezský s 10 procenty.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Reklama

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Sazka reklama
Reklama

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

Apogeo
Reklama