Počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden nečekaně klesl a nabídl tak další důkaz o odolnosti ekonomiky navzdory přísnější měnové politice.
Další čtvrteční údaje ukázaly, že měsíční ceny výrobců se v lednu zvýšily nejvíce za posledních sedm měsíců, když vzrostly náklady na energetické produkty. I po vyloučení energií a dalších volatilních složek rostla základní inflace výrobců nejrychlejším tempem od loňského března.
Počáteční žádosti o státní podporu v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 11. února snížily o tisíc na sezónně očištěných 194 tisíc, uvedlo ministerstvo práce. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpovídali pro poslední týden 200 tisíc žádostí. Počet neočištěných žádostí se minulý týden snížil o 9 280 na 224 727, což odráží prudký pokles žádostí v Kalifornii. K výraznému poklesu žádostí došlo také v Illinois a Pensylvánii, což kompenzovalo nárůst v Ohiu a Michiganu.
Počet žádostí zůstává nízký navzdory výraznému propouštění v technologickém sektoru a v odvětvích citlivých na úrokové sazby. Někteří z propuštěných pracovníků si pravděpodobně našli novou práci nebo odkládají podání žádosti o dávky kvůli odstupnému. Společnosti se obecně zdráhají propouštět pracovníky poté, co měly během pandemie potíže s náborem. Národní federace nezávislých podniků tento týden oznámila, že podíl malých podniků, které hlásí volná pracovní místa, se v lednu zvýšil, což podle ní naznačuje, že „majitelé stále vidí příležitosti k růstu svého podnikání“.
Vládní údaje tento měsíc ukázaly, že v prosinci připadalo na jednoho nezaměstnaného 1,9 volných pracovních míst. Zpráva o žádostech o podporu rovněž ukázala, že počet osob, které pobírají dávky po prvním týdnu podpory, což je ukazatel zaměstnanosti, se v týdnu končícím 4. února zvýšil o 16 tisíc na 1,696 milionu. Odolnost trhu práce se vyznačuje nejnižší mírou nezaměstnanosti za více než 53 let. Od loňského března zvýšil Fed svou základní úrokovou sazbu o 450 bazických bodů z téměř nulové hodnoty na 4,50 – 4,75 %, přičemž většina zvýšení proběhla v období od května do prosince. Ačkoli se v březnu a květnu očekávají další dvě zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, finanční trhy sázejí na další zvýšení v červnu.
Zprávy o trhu s bydlením, který je největší obětí agresivního zpřísňování politiky americké centrální banky, zůstaly chmurné, i když zlepšení důvěry stavitelů domů v tomto měsíci dávalo naději, že se blíží obratu. Zahájení výstavby rodinných domů, které tvoří většinu výstavby domů v USA, se v lednu snížilo o 4,3 % na sezónně očištěnou roční míru 841 tisíc jednotek, uvedlo ve čtvrté zprávě ministerstvo obchodu. Počet zahájených bytových projektů s pěti a více jednotkami klesl o 5,4 % na 457 tisíc jednotek. Celkově se počet zahájených bytů snížil o 4,5 % na 1,309 milionu jednotek, což je nejnižší úroveň od června 2020. Počet vydaných stavebních povolení na výstavbu rodinných domů se snížil o 1,8 % na tempo 718 tisíc jednotek.
JAN ŠINCL, spolupracovník CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA