e-news.cz - kurzy
Reklama

České e-shopy odolávají zahraničním tržištím. Oproti marketplaces uhájí až dvě třetiny obratu e-commerce

02.04.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
České e-shopy odolávají zahraničním tržištím. Oproti marketplaces uhájí až dvě třetiny obratu e-commerce

Česká e-commerce už přes rok čelí dynamickému nástupu zahraničních online tržišť. Zatímco v jiných zemích online tržiště generují až polovinu obratu e-commerce, u nás si dál drží silnou pozici nezávislé e-shopy.

Odborníci odhadují, že marketplaces si v Česku ukrojí přibližně třetinu trhu. Podle zjištění poskytovatele e-shopových řešení Upgates vnímá hrozbu pro svůj byznys každý druhý e-shopař. Přesto si dvě třetiny stojí za svým a na tržištích nenakupují.

Zahraniční online tržiště před rokem rozvířila českou e-commerce, přesto zde i na Slovensku silnou pozici hájí nezávislé e-shopy. „V zahraničí jsou online tržiště běžnou součástí e-commerce. V západní Evropě marketplaces tvoří téměř polovinu všech online nákupů. V Česku se jejich podíl ustálí na jedné třetině, tedy pod evropským průměrem,“ predikuje Michal Benatzky, marketingový manažer společnosti Upgates, předního dodavatele e-shopových řešení.

Pro srovnání: v Německu a Itálii marketplaces generují 44 % e-commerce obratu. V sousedním Polsku pak Allegro ovládá 40–50 % trhu. V Česku má k marketplace nejblíž Alza – původně dominantní e-shop, který se postupně proměnil v tržiště. Podíl marketplaces na celkovém obratu české e-commerce scény ale roste. Zatímco v roce 2020 činil jen 5 %, dnes už dosahuje 20 %, zaznělo na konferenci Gecomcon 2025.

Češi sází na vlastní e-shopy

Česká a slovenská e-commerce je v Evropě unikátní a velká zahraniční tržiště jako Allegro, Kaufland nebo Trendyol zde pořád hledají své místo. „Většina českých prodejců se soustředí na budování vlastního e-shopu, a tak se zde online tržiště až do nedávna příliš neetablovaly. V jiných zemích Evropy šel rozvoj e-commerce ruku v ruce s růstem dominantního tržiště,“ vysvětluje Michal Benatzky.

I tak mohou být online tržiště pro tuzemské příležitost, a to hlavně při expanzi do zahraničí. Díky marketplaces mohou obchodníci snadno a levně zjistit, o co je v zahraničí zájem. Díky tržištím zjistí, které produkty a trhy mají šanci na úspěch.

Názor na tržiště je rozpolcený

Čeští obchodníci přistupují k tržištím obezřetně. Podle společnosti Upgates přibližně každý druhý majitel e-shopu vnímá určitou hrozbu svého podnikání, hlavně kvůli cenovému tlaku. Zatím z něj těží hlavně zákazníci, kteří zde hledají širší nabídku zboží a právě nízké ceny. Ty jsou často pod hranicí rentability lokálních e-shopů, protože zahraniční prodejci využívají úspor z rozsahu. Druhá polovina českých prodejců se tržišť nebojí, protože jednoduše cílí na jinou skupinu zákazníků.

Dvě třetiny e-shopařů jsou zásadové a marketplace se vyhýbají, jen třetina na nich občas objednává. Vstřícnější jsou obchodníci vůči Alze, přestože ji také považují za tržiště.

Online tržiště ale mají i své stinné stránky. „České spotřebitele nejčastěji trápí špatná komunikace, komplikované reklamace a dlouhé dodací lhůty – zejména pokud zboží putuje od zahraničních prodejců. Ti často odesílají zboží rovnou z Asie, takže do Česka putuje i několik týdnů,“ upřesňuje Michal Benatzky.

České e-shopy musí

Marketplaces představují výzvu, ale české e-shopy se jí dokážou postavit čelem. Klíčem k úspěchu je silná značka, loajalita zákazníků a individuální přístup. To žádné odosobněné tržiště nenahradí. „Nejde jen o prodej kvalitních produktů, ale především o špičkový servis. Pokud zákazníkovi utkví v paměti pozitivní nákupní zkušenost, nebude hledat alternativu na tržištích,“ dodává závěrem Michal Benatzky ze společnosti Upgates.

Foto: Pixabay

Zdroj: Upgates


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Po vydařených Vánocích maloobchod opět mírně ochladl

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Tuzemské maloobchodní tržby vykázaly v lednu letošního roku meziměsíční pokles o 0,5 %, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 2,8 %. Jedná se o citelně slabší výsledek, než očekával trh (4,2 %) i než jakého bylo dosaženo o měsíc dříve (6,4 %).

Stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, bytová výstavba ale dále zaostává

12.03.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně vzrostla o 8,2 procenta. Tento statistický růst je způsobený hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského roku než nějakou změnou k lepšímu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama