Ekonomika České republiky dosáhla na nejlepší umístění zejména díky nízkému poměru dluhu v soukromém a veřejném sektoru a výjimečně pozitivní
situaci na trhu práce. Vyplývá to z letošního výzkumu Allianz Euro Monitoru, každoročně hodnotícího stabilitu a zdraví ekonomik eurozóny a dalších zemí Evropské unie. Hodnocení vychází z dvaceti ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech: rozpočtové udržitelnosti, konkurenceschopnosti, zaměstnanosti a produktivity a zahraničního dluhu.
Míra nezaměstnanosti se nyní v tuzemsku pohybuje pod třemi procenty. Hlavní ekonom Allianz Michael Heise uvedl, že zatímco poměrně vysoký růst zaměstnanosti jde v mnoha evropských ekonomikách ruku v ruce se středním růstem produktivity, v ČR je tomu naopak. Počet zaměstnaných podle něj vzrostl loni o procento, ale produktivita práce se zvýšila o 2,7 procenta.
Co se týká ekonomiky, je eurozóna aktuálně v nejlepší možné kondici. V loňském roce se v tomto ohledu meziročně zlepšil rating 15 evropských zemí, přičemž většina států eviduje lepší schodek veřejných rozpočtů a míru vládního dluhu, míru nezaměstnanosti a produktivitu práce.
Česká republika dosáhla ratingu 8,2 bodu před druhým Německem s 8,1 bodu. Náš soused disponuje solidním výkonem v oblastech fiskální udržitelnosti a soukromého a zahraničního dluhu. Třetí příčku obsadilo Nizozemsko s 8,0 bodu. Meziročně největší zlepšení evidoval Kypr, který dosáhl růstu o 0,8 bodu. Další Rakousko s Irskem dosáhly zlepšení o 0,7 bodu. Slovensko s Polskem se se 7,7 bodu dělily o čtvrtou příčku. Na chvostu žebříčku jsou až za Řeckem s 5,9 bodu Velká Británie, s 5,6 bodu Itálie a s 5,4 bodu poslední Francie.