e-news.cz - kurzy
Reklama

Česká inflace neztrácí dech, naopak

13.05.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česká inflace neztrácí dech, naopak

Růst tuzemských spotřebitelských cen nepolevuje, naopak. Ačkoliv do měsíce dubna již byly vkládány opatrné naděje, že by tempo inflace již mohlo začít jevit alespoň známky zpomalování, opak se ukázal být pravdou.

Nejen, že meziroční dynamika dále narostla z březnových 12,7 % na aktuálních 14,2 % (trh čekal 13,3 %, ČNB čekala 13,8 %), ale ještě více varovná je statistika meziměsíční. Ta po hodnotě 1,7 % z minulého měsíce dále přidala a tentokrát dosáhla 1,8 %.
Na meziroční inflaci měli opět největší podíl obvyklí podezřelí. Suverénně největší příspěvek do celku náleží oddílu Bydlení – kam spadají mimo jiné rapidně zdražující energie – který vykázal růst cen tempem 20 % a do celku tak přispěl úctyhodnými 5,2 procentními body. S odstupem následuje oddíl Doprava, kam spadají pohonné hmoty. Tato kategorie eviduje zdražování tempem 21,5 % meziročně, což do celkové inflace přihodilo 2,3pb. O slovo se také čím dál důrazněji hlásí Potraviny, kde bylo na zdražování zaděláno již dlouhé měsíce a toto se čím dál zřetelněji projevuje i na pultech obchodů. Zde dosahuje meziroční dynamika již 10,7 % (o měsíc dříve to bylo „pouze“ 7,7 %), což stačilo na příspěvek do celkové inflace na úrovni 1,9pb.
Oproti březnu pak ceny rostly nejrychleji ve Stravování a ubytování (4,0 %), Potravinách (3,6 %), Bydlení (2,3 %) a Odívání (2,2 %).
Jediným oddílem, kde ceny meziročně nerostly, se opět staly Pošty a telekomunikace. Zde došlo ke kosmetickému zlevnění o 0,1 %. Kromě této kategorie jsme bohužel byli svědky růstu cen naprosto všude.
Z ostře sledovaných detailnějších druhů zboží, které v poslední době rezonují ve veřejném prostoru, stojí za zmínku hlavně meziroční zdražení elektřiny (30,1 %), zemního plynu (44,2 %) a pohonných hmot (41,5 %).
Dubnová data představují další, již spíše pravidelnou, studenou sprchu pro všechny, kdo věřili v brzké uklidnění. Silné meziroční cenové přírůstky velkým překvapením být nemohly, na ty už si Česko ostatně muselo zvyknout. Horší zprávou je pokračující silná meziměsíční dynamika a také skutečnost, že se inflace dále rozlévá i mimo kategorie, které jsou přímo ovlivňovány situací na globálních trzích. Typickými příklady jsou Stravování a ubytování, Odívání a obuv či Bytové vybavení. Zde nelze hovořit o přímých dopadech války na Ukrajině či drahých energetických komodit. Jedná se naopak o potvrzení obav České národní banky, že silné zůstávají i poptávkové tlaky, tedy že spotřebitelé jsou nadále ochotni tolerovat zdražování i v oblastech, které nepatří mezi základní životní potřeby. Navzdory pokračující kritice z některých míst tak tato data dávají centrální bance za pravdu, když ukazují, že tlumení domácí poptávky přes růst úrokových sazeb má svůj smysl. I v nejbližších měsících bude pozice centrálních bankéřů nezáviděníhodná. Nejen, že aktuální data již nyní překonávají její čerstvou čtvrtletní prognózu, ale zároveň jsme byli v uplynulých dnech svědky citelného oslabení české koruny, což byla patrně reakce trhu na indikace, že se prezident Zeman chystá volbou nového guvernéra chystá otočit kormidlem směrem k více holubičímu postupu. Takový obrat by byl pro centrální banku mírně řečeno komunikačním oříškem, jelikož zmírnění jejího přístupu uprostřed takto rozbouřených inflačních časů by bylo nejen obtížně pochopitelné pro veřejnost, ale zároveň by patrně vedlo i k dalšímu oslabení koruny a tím pádem zesílení dovážené inflace.
Foto: Pixabay
Zdroj: CYRRUS


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Rating USA klesá: Moody’s varuje před fiskální katastrofou

24.05.2025, Autor: red

Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Spojených států z nejvyššího stupně Aaa na Aa1. Tento krok, který znamená, že USA poprvé v historii nemají nejvyšší hodnocení u žádné z velkých ratingových agentur, zesiluje obavy investorů o udržitelnost amerického fiskálního vývoje. Co to znamená pro globální trhy a jak se to dotkne nás v Česku?

Signály recese: Na co si dát pozor v roce 2025

24.05.2025, Autor: red

Dnešní doba nám přináší smíšené zprávy o stavu globální i české ekonomiky. Zatímco některé indikátory varují před možnou recesí – od poklesu důvěry v ekonomiku až po obchodní války – jiné ukazují na stabilitu a mírný růst. Na co si tedy dát pozor a jak se připravit na nejistou budoucnost?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Cla dusí americký obchod: Proč maloobchodní tržby v USA klesají?

22.05.2025, Autor: Josef Neštický

Maloobchodní tržby v USA vykazují slabé výsledky a za viníka se stále častěji označují vysoká cla, která zvyšují ceny a tlumí spotřebitelskou poptávku. Jaké jsou příčiny tohoto vývoje a co to znamená pro globální ekonomiku, včetně České republiky? Pojďme se podívat na data a širší souvislosti.

Koruna na dovolené: Jak měnový kurz mění naše cestovní plány

21.05.2025, Autor: red

Kurz české koruny má větší vliv na naši dovolenou, než si možná uvědomujeme. Dnes, kdy se koruna drží na relativně silné úrovni kolem 24,95 Kč za euro, můžeme v zahraničí utrácet s větší lehkostí – ale je to skutečně tak jednoduché? Pojďme se podívat, jak měnové výkyvy ovlivňují ceny zájezdů, naše rozhodování a co můžeme čekat v budoucnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Mzdy podle profesí: Kde se vydělává nejvíc a proč?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaké jsou průměrné mzdy v České republice v květnu 2025 a proč se tak liší podle profesí či regionů? Data ukazují rostoucí příjmy, ale také přetrvávající nerovnosti – ať už mezi IT specialisty a prodavači, nebo mezi Prahou a Karlovarským krajem. Pojďme se podívat, co za tím stojí a kam směřujeme.

Mateřská v roce 2025: Vyšší sazby, ale pro koho?

20.05.2025, Autor: Josef Neštický

Nové sazby peněžité pomoci v mateřství (PPM) přinesly v roce 2025 mírné navýšení redukčních hranic, což znamená vyšší dávky především pro ženy s nadprůměrnými příjmy. Jaké jsou konkrétní změny, koho se dotknou a co můžeme čekat v budoucnu? Pojďme se podívat, jak se mateřská vyvíjí a zda skutečně odpovídá potřebám českých rodin.

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama